Stále prísnejšie emisné limity a znižovanie tabuľkových spotrieb nútia robiť značku netypické riešenia. Lexus s novým 2.0 litrovým turbomotorom. Zrejme nahradí V6 model IS250 a prípde sedan Lexus IS 200t. Turbomotor ide aj pod kapotu elegantného kupé RC. Ak chcú byť Japonci úspešní aj v Európe a pri nízkych emisiách si zachovať či zlepšiť dynamiku, inú možnosť asi nemajú.

Nový Lexus prinesie cenovo dostupnejšiu verziu aj pre menej majetných. Jeho výkon by sa mal pohybovať o niečo vyššie ako v prípade Lexusu NX,  podobne ako v prípade Lexusu IS 200t. Podľa predbežných informácii má motor v kupé ponúknuť 180 kW (244 k) a krútiaci moment by mal dosahovať hodnotu 350 Nm. Zrýchlenie z 0 - 100 km/h by malo prebehnúť za 7 sekúnd a nejaké desatinky. Podľa výkonu a krútiaceho momentu by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že priamym konkurentom bude BMW 428i. Zrýchlenie 0-100 km/h je však v prípade 428i o viac než 1s lepšie aj napriek zhodnému výkonu, krútiacemu momentu a objemu motora. Férovejší protivník teda bude BMW 420i, ktoré má takmer zhodné zrýchlenie s Lexusom, hoci má výrazne nižší max. výkon 135 kW (184 k) a krútiaci moment len 270 Nm. Lexus RC je asi ťažký.

Nový motor dokáže pracovať ako v Atkinsonovom, tak aj v Ottovom cykle, čím sa jeho efektivita ešte zvyšuje. Spotreba Lexusu RC 200t ešte nie je známa, no mala by sa pohybovať na úrovni 7-8 litrov na sto kilometrov, vychádzajúc z údajov o NX 200t a IS 200t. Motor budú kombinovať s 8-stupňovou samočinnou prevodovkou. Tá sa, okrem iného, bude riadiť aj preťažením. Čiže v zákrute by mala podržať rýchlosť, alebo pri prudkom brzdení ihneď podradiť. Čerešničkou na budú oľúbené medziplyny pri podraďovaní.

Dizajnom je RC 200t podobná veľkému bratovi RC F. Dvojliter neoplýva tak agresívnym bodykitom a dostane o niečo mešie disky. Na našu smolu, veľa obrázkov RC 200t ešte nie je, no v Amerike predávajú model RC350/RC350 AWD, ktorý zrejme vyzerá podobne, ak nie rovnako. V USA si okrem klasického RC 350 môžete priplatiť aj za RC 350 F SPORT. Môžeme teda predpokladať, že rovnaký scenár nastane aj u nás s RC 200t. Vychutnajte si teda fotky amerických verzii 350 a 350 F SPORT.

Okrem 200t sa vraj chystá aj model 300h, ktorý by mal konkurovať, aspoň spotrebou, dieselovým verziám európskych konkurentov. Osobne by som sa tešil, keby aj vďaka týmto úspornejším verziám, začalo viac ľudí uvažovať nad Lexusom. Stretnúť sem tam RC-čko na ceste by bolo pekným spríjemnením, nemyslíte?