Už niekoľko nových firiem oznámilo, že chcú konkurovať elektromobilom od Tesly. Tie sú momentálne špičkou. Patrí medzi ne americká spoločnosť Faraday Future, čínska LeSEE a najnovšie aj Lucid Motors z Kalifornie. Poslednú menovanú spoločnosť vedie Peter Rawlison, ktorý nie je v odbore žiadnym nováčikom a predtým pôsobil vo funkcii viceprezidenta Tesly. Dočkáme sa teda ďalšieho solídneho elektromobilu?

O pohon sa starajú dva elektromotory. Jeden poháňa predné kolesá, druhý zadné. Kombinovaný výkon motorov je 1000 koní. Batérie majú kapacitu 100 kWh alebo 130 kWh. Podľa automobilky ponúkne väčší akumulátor dojazd cca 640 km.

Prototyp prišiel s panoramatickou strechou

Lucid Motors vznikol premenovaním spoločnosti Atieva, ktorá pôsobí od roku 2007. Prvým autom značky bude Air. Namierené má priamo proti Modelu S od Tesly. Prototyp charakterizujú krátke previsy, ale aj výnimočný vzhľad prednej masky, ktorá pripomína Camaro. Zaujímavé sú LED svetlá vpredu aj vzadu. Air má aj panoramatickú strechu, inšpirácia Teslou? Menej vydareným prvkom je pre mňa zadné okno, ktoré výrazne vyčnieva až za C-stĺpik. Sériové auto bude vyzerať možno o niečo inak.


Ešte lepšie vyzerá podľa mňa interiér. Vzhľadom mi trochu pripomína futuristické prototypy z 80. rokov. Nájdeme tu kombináciu bielej kože, dreva a bielych a čiernych obkladov. Všetko však pôsobí luxusne a viem si ho predstaviť v sériovej výrobe. Vodič má pred sebou doslova záplavu displejov a tlačidlá tu nájdete snáď len na volante a na dverách. Luxus je aj na zadných sedadlách, alebo ležadlách?

Zadným pasažierom ponúkne Air luxus

O pohon sa starajú dva elektromotory. Jeden poháňa predné kolesá, druhý zadné. Kombinovaný výkon motorov je 1000 koní. Batérie majú kapacitu 100 kWh alebo 130 kWh. Podľa automobilky ponúkne väčší akumulátor dojazd cca 640 km.


Štyri poháňané kolesá v kombinácii s poriadnym výkonom poskytnú veľmi slušné parametre zrýchlenia. Z nuly na 60 míľ za hodinu (96 km/h) to Air zvládne za 2,5 sekundy. Rovnako ako Model S P100D.


Lucid Motors chce priniesť typ Air do výroby v roku 2018. Prvých 250 áut predá v plnej výbave. A koľko bude stáť Lucid Motors? Cena vrcholnej verzie (130 kWh) začína na 160 000 $ (152 600 €). S cenou si teda poriadne veria, pretože cenovkou prekonáva vrcholný Model S P100D. Rezerváciu v hodnote 25 000 $ môžete zložiť už teraz. Cena základnej verzie (100 kWh) ešte nie je známa. Lucid Motors plánuje ročnú produkciu na úrovni 130 000 áut.


Zdroj: carscoops

FARADAY FUTURE CHCE ROBIŤ NAJLEPŠIE ELEKTRICKÉ AUTÁ. MÁ ŠANCU?

FARADAY FUTURE CHCE ROBIŤ NAJLEPŠIE ...

Ešte pred pár rokmi boli elektromobily na smiech. Potom prišla Tesla a u mnohých ľudí ich vnímanie zmenila. Pozoruhodný ...

28. 12. 2015
MÔŽE BYŤ ČÍNSKY ELEKTROMOBIL LEPŠÍ AKO TESLA S? TVORCOVIA VERIA, ŽE ÁNO

MÔŽE BYŤ ČÍNSKY ELEKTROMOBIL LEPŠÍ ...

Môže sa to zdať ako vtip, no za konceptom stojí podnikateľ Jia Yueting, teda rovnaký človek, ktorý financuje aj novú ...

22. 04. 2016