Chýbajú vám preteky auto verzus hocičo v štýle TopGear? Nuž, kým sa dočkáme novej šou Clarksona a spol., pripravil pre nás jedno takéto porovnanie Jaguar. V dubajskej púšti totiž proti sebe postavil bývalého jazdca F1 Martina Brundla, ktorý sa posadil za volant Jaguaru XJR a Yves Jetmana Rossyho. Tento Švajčiar sa postavil proti Jaguaru s krídlom a 4 malými prúdovými motormi na chrbte.  

Martin Brundle a 550 koňový Jaguar XJR vs Yves Rossy a jeho krídlo so 4 malými prúdovými motormi. Kto vyhrá preteky na 1,75 míle?

Trať, na ktorej si to obaja rozdali, bola uzatvorená súkromná cesta vedúca púšťou v Dubaji. Martin Brundle mal k dispozícii Jaguar XJR s 5,0 litrovou, kompresorom prepĺňanou V8 pod kapotou. Ten produkuje 405kW (550 k) a 680 Nm. Z 0 na 100 km/h zrýchli za 4,6 s a maximálnu rýchlosť má obmedzenú na 280 km/h. Yves Rossy šiel proti nemu do boja s 2 m širokým pevným krídlom vyrobeným z kompozitu z uhlíkových vlákien. Aby bol súboj vyrovnaný, Rossy má na krídle 4 malé prúdové motory JetCat P200. Každý z nich má ťah 220 N, ako palivo im slúži kerozín a každý váži 2,2 kg. Rossy s touto výbavou môže dosiahnuť rýchlosť až 300 km/h. Okrem plynu pritom nemá žiadne ovládacie prvky a smer a výšku letu ovláda iba pohybom tela. Obaja mali teda dosť výkonu na zdolanie 1,75 míle (2,8 km) dlhej trate. Ako tento nezvyčajný drag race dopadol? Pozrite si video.