Mercedes nedávno odhalil CLA vo verzii Shooting Brake. Ako býva zvykom, najostrejšia AMG verzia nenechala na seba dlho čakať. Kým sa k nej dostanem, odbočím trochu mimo témy. Mercedes nám totiž už nejakú dobu blbne hlavy so  "4-dverovými kupátkami". Čo je samozrejme nezmysel, ale koncept áut ako CLS a CLA sa uchytil a uchytil sa aj tento nezmyselný názov. :-) Pre mňa sú však typy CLS a CLA stále len sedanmi a zvažujúca strecha na tom nič nemení. Kupé má proste o dva kusy dverí menej než sedan. Potom je tu ešte názov Shooting Brake, ten sa dlhú dobu používal pre autá s dvojicou dverí a veľkým kufrom (napr. Ferrari FF). To však Mercedes nezaujíma a dnes dáva tento názov aj päťdverovým modelom. Samozrejme CLA Shooting Brake je obyčajné kompaktné kombi. Teda, pardon, mimoriadne dobre vyzerajúci kombi. Osobne sa mi páči viac, než 4-dverová verzia CLA. Ale dosť bolo subjektívnych názorov na označovanie karosérii, poďme k technike.

Mercedes CLA 45AMG Shooting Brake má pod kapotou najvýkonnejší štvorvalec aký kedy videl sériovú výrobu.

CLA 45 AMG Shooting Brake dostane rovnaký 2,0 litrový prepĺňaný štvorvalec, ako verzie A 45AMG,CLA 45AMG a GLA 45AMG. Motor produkuje už dobre známych 265 kW(360 koní) a 450 NM. S motorom spolupracuje 7-stupňová prevodovka AMG SPEEDSHIFT. Dostatok trakcie zabezpečuje pohon všetkých kolies. Pohon 4MATIC rozdeľuje krútiaci moment podľa potreby variabilne medzi prednú a zadnú nápravu. Najostrejšia verzia CLA SB má okrem upraveného podvozku aj silnejšie brzdy.

 

CLA Shooting Brake je rýchle štýlové kombi.

Štvrtý kompaktný Mercedes-AMG nasleduje filozofiu úspešného modelu CLS 63AMG Shooting Brake. Teda ostré, štýlové, ale  zároveň aj praktické kombi. Z nuly na stovku vás dostane za 4,7 sekundy, čo je o desatinu sekundy pomalšie než sedan. Podľa európskej normy je priemerná kombinovaná spotreba na úrovni 6,9 litra na 100 km. CLA 45AMG SB svojimi parametrami drví konkurenciu medzi ostrými kompaktými kombi. Jediné auto, ktoré sa môže s Mercedesom porovnávať je Golf R Variant. Tomu však chýba priepastných 60 koní na konkurenta zo Stuttgartu.

 

Podznačka Mercedes-AMG oznámila, že príde aj limitované edícia CLA 45AMG Shooting Brake OrangeArt Edition. Tá sa podľa všetkého odlíši od klasickej verzie len v kozmetických detailoch. Zmeny dizajnu sa nesú v oranžovej farbe. Najrýchlejšie kompaktné kombi od Mercedesu sa káže na marcovom autosalóne v Ženeve.

 

Zdroj: tlačová správa