Prvotriedna fyzická pripravenosť

Ťažko povedať, ktorá motoristická disciplína je najnáročnejšia, ale medzi náročné patria určite vytrvalostné preteky. Ford pripravil krátke video, v ktorom ukazuje, ako sa piloti pripravujú na slávnu dvadsaťštyri hodinovku Le Mans. Za volantom špeciálu Ford GT sa striedajú traja piloti, v priemere by mal jeden odjazdiť 8 hodín. No bežne sa stáva, že jeden potiahne aj 10 hodín. Striedanie pilotov musí prísť po troch hodinách. Väčšina pretekárov by mala dosť už po prvom striedaní. 24hodinovka si vyžaduje špeciálnu prípravu. Piloti tu musia znášať preťaženia aj okolo 3G. Teplota v kokpite môže dosiahnuť aj 50 stupňov.  

A ako teda vyzerá každodenná príprava? Približne 45 minút kardia. Rovnaký čas potom venujú svalom hornej polovici tela. 45 minút budujú jadro (core) tela a veľmi dôležitý je tréning krku. Nasleduje strečing a masáž.


V samotných pretekoch potrebujú piloti doplniť cca 12 litrov tekutiny. Strava je individuálna.  Ideálny by bol pre pilotov počas prestávky spánok, no väčšina jednoducho nedokáže vypnúť. „Na záver bývam absolútne vyčerpaný. Trvá mi 4 až 5 dní kým sa dám potom dokopy,“ tvrdí Harry Tincknell, pretekár stajne Ford.