Cupové pretekanie patrí medzi najzaujímavejšie nielen pre pretekárov, ale i pre divákov. Identické autá a silná konkurencia je presne to, čo je potrebné na veľa predbiehacích manévrov, či súboje koleso na koleso. Presvedčiť sa o tom mohli aj návštevníci Veľkej ceny SR na Slovakia Ringu, ktorí si počas víkendu od 19. do 21. augusta 2016 mohli vychutnať preteky MX-5 Cup. Ten štartoval v rámci skupiny D4-2000 (tu jazdia autá s objemom do 1,6 l a do 2,0 l). Jazdcov MX-5 Cupu čakal v piatok voľný tréning a v sobotu i nedeľu veľmi podobný program s dopoludňajšou kvalifikáciou a popoludňajšími pretekmi.

Sobotnú kvalifikáciu vyhral Tibor Gloznek

V sobotu vládlo typické letné slnečné počasie. Jazdci nastúpili do kvalifikácie, aby si zabezpečili čo najlepšie postavenie na štarte. Pomýšľať na pole position v rámci D4-2000 bolo nereálne, no MX-5 Cup si v rôznorodom poli išiel vlastné preteky. Najrýchlejším jazdcom na Mazde MX-5 bol v sobotnej kvalifikácii Tibor Gloznek s časom 2:46,996.

MX-5 Cup sú veľmi vyrovnané preteky

Po štarte sa všetci natlačili do prvej zákruty, každý chcel z letmého štartu vyťažiť čo najviac. MX-5 Cup súbojmi potešil oko diváka. Preteky vypísané na 10 kôl nakoniec vyhral Lukáš Koník, ktorý sa o prvé miesto bil s Martinom Hlavnom, ten prešiel cieľom na druhom mieste len 0,3 s za Lukášom. Tretie miesto vybojoval Marián Bóna, ktorý v poslednom kole zdolal Tibora Glozneka. Veľkú smolu mala Tímea Glossová, ktorá musela odstúpiť z piateho miesta tesne pred koncom pretekov kvôli poruche diferenciálu.

Ako prvý pokoril hranicu 2:46 Martin Hlavna v nedeľnej kvalifikácii

Slnečné sobotné počasie vystriedali v nedeľu mraky. Pretekári MX-5 Cupu išli kvalifikáciu ešte za sucha a Martin Hlavna sa blysol zatiaľ najlepším časom Mazdy MX-5 Cup na Slovakia Ringu, keď s najlepším kolom 2:45,998 pokoril hranicu 2:46! Po kvalifikácii začalo pršať a nikto netušil, či sa pôjde na vode, alebo na suchu. Nakoniec dážď ustal a druhé preteky štartovali na takmer suchej trati. Pred Martina Hlavnu sa v prvom kole dostal Lukáš Koník, ktorý pozíciu udržal až do konca 10-kolových pretekov. Tentokrát sa súboje nezaobišli bez kolízií. V poslednej zákrute tretieho kola sa dostali do kontaktu Marián Bóna a Tibor Gloznek. Na kolíziu doplatil Majo, keď skončil v štrkovej zóne a preteky pre neho skončili, Tibor pokračoval ďalej.

Aj druhé preteky boli veľmi vyrovnané

Martin Hlavna bol dlho na druhom mieste, no urobil chybu, prepadol sa a musel sa znova drať dopredu. Do pretekov štartoval ako najrýchlejší z jazdcov na MX-5, no dokončil až na štvrtom mieste. Dopredu sa prebojovala aj Tímea Glossová, ktorá ešte v predposlednom kole bola na druhom mieste, ale zdolal ju Marián Polónyi. Výsledky pretekov v podaní MX-5 Cupu teda vyzerali nasledovne: 1. miesto Lukáš Koník, 2. miesto Marián Polónyi a 3. miesto Tímea Glossová.

MX-5 Cup pokračuje už v pondelok, 29. augusta 2016 na maďarskom okruhu Pannonia Ring, kde bude opäť súčasťou pretekov Slovenského Okruhového Pohára.

Zdroj: tlačová správa

ROZPRÁVALI SME SA S MARTINOM HLAVNOM, PRETEKÁROM MX-5 CUPU

ROZPRÁVALI SME SA S MARTINOM HLAVNOM, ...

Martin Hlavna má pretekanie v krvi. Vždy, keď sa dalo, jazdil a patril medzi špičku. Inak to nie je ani na okruhoch. ...

17. 08. 2016
PREDSTAVUJEME JAZDCOV MX-5 CUPU: #996 LUKÁŠ KONÍK

PREDSTAVUJEME JAZDCOV MX-5 CUPU: #996 ...

Boli časy, keď sme ešte nemali Slovakia Ring, vtedy sa veľmi nejazdilo na okruhoch, ale prím asfaltových pretekov hrali ...

15. 08. 2016
PREDSTAVUJEME JAZDCOV MX-5 CUPU: #919 TIBOR GLOZNEK

PREDSTAVUJEME JAZDCOV MX-5 CUPU: #919 TIBOR ...

Hovorí sa, že vek je len číslo. Niektorí páni v najlepších rokoch akurát sedia pri pive, nadávajú a pozerajú ...

09. 08. 2016