Japonská spoločnosť Aspark si dala veľmi zaujímavý cieľ, chcú postaviť elektromobil, ktorý zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako 2 s. Veria vlastnému vývoju, stavajú elektrický supercar Aspark Owl, ktorý má byť prvým elektromobilom v premávke, čo to zvládne. Nehovoria len tak do vetra. Owl už má za sebou aj prvé testovanie so sľubnými výsledkami. Na autosalóne vo Frankfurte ukázali svoje dielo.

Aspark Owl váži len 862 kg

Aspark Owl je výnimočný elektrický supercar, síce neohúri dojazdom, ale má ambíciu byť prvým autom, ktoré zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako 2 s.

S projektom Aspark Owl začali už v roku 2014, navrhli stroj, kde sa zamerali hlavne na nízku hmotnosť, ktorej podriadili všetko. Ako základ supercaru zvolili rúrkové šasi, karosériu vyrobili z karbónu. Elektromobil váži len 862 kg! Z toho karbónová karoséria len 50 kg a do zvyšných 812 vpratali všetko ostatné, teda elektromotory, pohonné ústrojenstvo, riadenie i šasi.

Dva elektromotory so spoločným výkonom 1000 k poháňajú všetky kolesá. Owl však nemá veľký dojazd, na jedno nabitie zvládne len 150 km, pretože prioritou je nízka hmotnosť. Aby enormnú silu preniesli na cestu, dopredu obuli pneumatiky so šírkou 275 mm a dozadu 335 mm. Vpredu i vzadu použili dvojité lichobežníkové zavesenie kolies so systémom push-rod. Zaujímavosťou je výška auta, len 990 mm.

Teoreticky by to mohlo fungovať a Japonci sa snažia dosiahnuť svoj cieľ. Koncom januára testovali šasi s namontovanou technikou bez karosérie. Za 2 sekundy sa im podarilo zrýchliť na 83 km/h. Teraz skúmajú ďalšie možnosti zlepšenia, výsledky testov im dávajú nádej, že Aspark Owl môže byť skutočne prvým cestným supercarom, ktorý dokáže zrýchliť z 0 na 100 km/h za menej ako 2 s.

ARIEL HIPERCAR JE ELEKROMOBIL S 1180 K

ARIEL HIPERCAR JE ELEKROMOBIL S 1180 K

Ariel je známy svojimi extrémnymi strojmi Atom a Nomad. Do rodiny však v blízkej dobe pribudne aj elektromobil. Ako sme ...

27. 08. 2017
ELEXTRA, ŠKAREDÝ ELEKTRICKÝ SUPERCAR S PEKNÝM DOJAZDOM

ELEXTRA, ŠKAREDÝ ELEKTRICKÝ SUPERCAR S ...

Classic Factory je spoločnosť, ktorá oznámila, že na svet privedie elektrický supercar Elextra. Takých rečí sme už ...

19. 05. 2017