Leto je za nami a blížia sa chladné rána a mrazivé noci. Isto sa už mnohým z vás stalo, že ste v zime pri teplotách hlboko pod nulou jednoducho ráno nenaštartovali auto. A ako naschvál práve vtedy ste mali naozaj naponáhlo. Ako sa tomu vyhnúť? Venujte trochu pozornosti akumulátoru vo vašom aute.

 

 

 

Má za sebou jedno ťažké obdobie keď musel pracovať pri vysokých teplotách, čo znižuje jeho štartovací výkon. Pri nízkych teplotách je to však o to horšie, že okrem nižšieho štartovacieho výkonu sa musí popasovať aj so stuhnutým motorovým olejom. Nároky na štart studeného motora stúpnu aj na viac než 200 %. Nabiť akumulátor pred zimou je teda rozhodne dobrý nápad. Navyše tým pomôžete predĺžiť jeho životnosť.

Na trhu nájdete rôzne druhy nabíjačiek. Od jednoduchých,...

... až po nabíjačky riadené mikroprocesorom. Tým na nevyhnete ak máte batériu bez kvapalného elektrolytu. Teda gélovú, AGM a podobne.

Na čo si dať pozor pri kúpe nabíjačky?

Nabiť akumulátor v dnešnej dobe nie je žiaden problém. Na trhu je totiž mnoho nabíjačiek v pomerne prijateľných cenách. Dobitím akumulátoru aspoň dvakrát ročne pritom dokážete aj zdvojnásobiť jeho životnosť. Najlepšie je to urobiť na jeseň a na jar. Na čo si však dať pozor pri jej kúpe? V ponuke nájdete rôzne typy. Od jednoduchých nabíjačiek, ktoré zväčša ponúkajú manuálnu voľbu nabíjania 6 alebo 12 V batérii, až po nabíjačky riadené mikroprocesorom, ktoré umožňujú pulzné dobíjanie, dokážu rozoznať aký akumulátor na ne pripojíte a po nabití sa samé vypnú. Aj inteligentné nabíjačky sa dajú kúpiť v cenách od 40 do 90 €. Pri kúpe nabíjačky si ale dajte pozor na to aký akumulátor, chcete nabíjať. Ak totiž autobatéria vo vašom aute nemá klasický kvapalný elektrolyt, ale napríklad gél, alebo využíva technológiu AGM, nenabijete ju každou nabíjačkou. Pri kúpe si teda overte či daný prístroj dokáže nabíjať aj tieto typy akumulátorov. V tomto prípade budete musieť siahnuť práve po nabíjačke riadenej mikroprocesorom, ktoré si poradia aj gélovými, či AGM akumulátormi.

DOSLÚŽILA VÁM AUTOBATÉRIA? NA ČO DAŤ POZOR PRI VÝBERE NOVEJ?

DOSLÚŽILA VÁM AUTOBATÉRIA? NA ČO DAŤ ...

Akumulátor v aute dostáva v mrazoch počas zimných mesiacov riadne zabrať. Ranné štartovanie pri mínusových teplotách je ...

15. 01. 2017
VYBITÝ AKUMULÁTOR UŽ NEMUSÍ BYŤ PROBLÉM PRE DVOCH

VYBITÝ AKUMULÁTOR UŽ NEMUSÍ BYŤ ...

Akumulátor v aute zažíva počas roka dve extrémne obdobia. Jedným je prílišné teplo v lete a druhým zasa nízke teploty ...

20. 02. 2017