Napriek tomu, že na burze v Rotterdame ceny ropy v týchto dňoch klesajú, od apríla sa slovenskí motoristi môžu pripraviť na plošné zdražovanie. Ceny podľa analytikov porastú výraznejšie, vlastne sa tak už deje. Nafta sa vráti na úrovne z prelomu rokov. Prečo? „Príčinou bol rast cien ropy a pohonných látok v Rotterdame v polovici marca. Teraz už ceny na svetových trhoch mierne klesajú, prípadne stagnujú, ale slovenské čerpacie stanice reagujú s niekoľkotýždňovým oneskorením,“ vysvetlil Tomčiak. Kamil Boros však tvrdí, že cena ropy z dlhodobého hľadiska porastie aj v dôsledku zvyšovania dopytu z krajín rozvíjajúceho sa sveta, hlavne z juhovýchodnej Ázie. Súčasné prezásobenie ropou vidí analytik ako dočasný fenomén. Ten sa podľa neho časom odstráni vďaka poklesu investícií do nových ťažobných kapacít. „Tento pokles investícií je dielom nízkej ceny ropy, pri ktorej sa do nových ťažísk neoplatí investovať,“ dodal.

Slovenské čerpacie stanice reagujú na vývoj cien ropy s niekoľkotýždňovým oneskorením.

Slováci si v novom roku zvykli na nízke ceny motorovej nafty. Magickú hranicu pod 1 € za liter prekonal diesel ešte v druhej polovici decembra 2015. Už sa to však začína obracať. Posledné 4 týždne stúpa cena nafty aj benzínu. Diesel za mesiac zdražel o viac ako 5 centov, benzín zhruba o 4 centy. 


Ceny porastú ďalej 
Už v najbližšom týždni porastú ceny pohonných látok o ďalší 1 - 2 centy. V ďalších týždňoch by mohli ceny poskočiť ešte výraznejšie. „Čo sa týka benzínu, tam vidíme priestor na najbližšie 2 – 3 týždne do 6 centov, pri diesli do 2,5 centa,“ predpokladá analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

Vývoj cien ropy za ostatných 12 mesiacov ukazuje prudký pokles a v marci 2016 už mierny nárast.

Určujúcim pre vývoj cien čierneho zlata bude aprílové stretnutie hlavných exportérov v katarskej Dauhe, na ktorom sa bude diskutovať o zmrazení produkcie. „Pokiaľ by sa na nej dohodli, je reálne, že ropa už výraznejšie nadol nepôjde. Naopak, ak sa nedohodnú, otvorí sa priestor na vyšší pokles,“ predpokladá Boros.

 

zdroj: HNonline.sk