V minulom článku na tému Euro NCAP som priniesol informácie o vozidlách, ktoré za rok 2017 najviac zaujali technikov konzorcia. Pred pár dňami priniesli sumár Najbezpečnejšie autá z minulého roka jednotlivých kategóriách. To naj z Euro NCAP 2017 tak prinieslo zaujímavé výsledky, kde nekraľovali len autá Volvo.

Euro NCAP rozdeľuje autá pri testoch do kategórií. Nie však podľa bežného radenia do strednej, vyššej strednej triedy a podobne. V ich hierarchii vybrali najlepších zástupcov, ktorí získali najlepšie celkové hodnotenie. Celkovo je v rozdeľovníku 11 kategórií. Pre objektívnosť však vynecháme kategórie s minimom testovaných typov. Byť prvý tam, kde som sám, predsa nie je žiaden úspech.

Medzi najbezpečnejšie autá za rok 2017 sa podľa Euro NCAP prekvapivo dostali až 3 Volkswageny.

Kategórie, ktoré do úvahy nezoberieme sú „Business and Family Van“ (posledné testy z roku 2015), „Large Family Car“ (len 2 testované autá), „Large MPV“ (posledné testy z roku 2015), „Pick-up“ (len 1 testované auto), a „Roadster“ (testovaný len Mustang). Zdalo by sa, že v EuroNCAP to flákali, keď v až 5 kategóriách z 11 dovedna nič netestovali. Opak je však pravdou. V roku 2017 otestovalo Euro NCAP najviac áut v histórii, takmer 70.

Executive

V kategórii „Executive“ mal za minulý rok najlepšie výsledky VW Arteon. Ten získal za ochranu dospelých 96 %, za ochranu detí 85 %, za ochranu chodcov 85 % a za asistenčné systémy 82 %. V tejto kategórii predbehol dokonca Volvo S90 alebo V90!

Large Off-Road

Druhú kategóriu „Large Off-Road“ ovládlo Volvo s novinkou XC60. Tá dosiahla za ochranu dospelých 98 % - najlepšie hodnotenie za celý minulý rok. Za ochranu detí 87 %, za ochranu chodcov 76 % a za asistenčné systémy 95 %. S miernym nadhľadom sa dá povedať, že ide o „najbezpečnejšie“ vozidlo, ktoré za celý minulý rok testovali a aktuálne aj najbezpečnejšie auto na svete, keďže EuroNCAP priebežne každé zhruba dva roky sprísňuje nároky.

NAJBEZPEČNEJŠIE AUTÁ ROKA 2017 PODĽA EURONCAP

NAJBEZPEČNEJŠIE AUTÁ ROKA 2017 PODĽA ...

Koniec roka je pomaly tu a každý z nás postupne sumarizuje, čo za tento rok stihol, spravil alebo jednoducho dokázal. Niečo ...

24. 12. 2017
KOĽKO ENERGIE UVOĽNÍ VYSTRELENÝ AIRBAG? AKO MALÝ KANÓN..

KOĽKO ENERGIE UVOĽNÍ VYSTRELENÝ AIRBAG? ...

Viete, ako funguje airbag? Celý systém musí „zaregistrovať“ zrážku a vyhodnotiť potrebu nafúknutia vakov v správnou ...

10. 01.

Small Off-road

Malý off-road vyhrala novinka od VW, automobil T Roc. Za ochranu dospelých získal 96 %, za ochranu detí 87 %, za ochranu chodcov 79 % a za asistenčné systémy 71 %. Napríklad v hodnotení ochrany dospelých ho predbehlo Mitsubishi Eclipse Cross s 97 %, celkový výsledok bol však mierne slabší.

Supermini

Kategóriu „Supermini“ vyhral tretí Volkswagen, tentokrát Polo. Aj v tejto kategórii vidieť jednoznačné zlepšenie vo výsledkoch, veď malé Polo získalo za ochranu dospelých 96 %, za ochranu detí 85 %, za ochranu chodcov 76 % a za asistenčné systémy 59 %.

Small MPV

Predposlednú kategóriu „Small MPV“ vyhral ďalší „Nemec“, tentoraz z Rüsselheimu. Opel Crossland X získal za ochranu dospelých 85 %, za ochranu detí 84 %, za ochranu chodcov 62 % a za asistenčné systémy 57 %. Veľkým konkurentom bol iste Citroen C3 Aircross, ktorý celkový priemer výsledkov dosiahol lepší, ale asi zavážil lepší výsledok v ochrane detí u Crosslanu ako lepší výsledok v asistenčných systémoch u Citroenu.

Small Family Car

Posledná kategória „Small Family Car“ bola doslova nabitá novinkami. Víťazom je dvojica Subaru Impreza a XV. Obe dosiahli rovnaké výsledky v ochrane dospelých (94 %), v ochrane detí (89 %) a za asistenčné systémy (68 %). Za ochranu chodcov získala Impreza 82 % a XV 84 %.