Aké je najvýkonnejšie osobné auto? Bugatti, Koenigsegg? Nie, je to Devel Sixteen. Pod kapotou má obrovský 12,3 litrový motor V16 so štyrmi turbami. Odhadovaný výkon je viac ako 5000 koní. Viem, viem, opäť si myslíte, že ide o nejaký paškvil nejakej garážovej firmy. Toto je však reálne auto s reálnym motorom! Na brzde namerali autu 4578 koní a 4771 Nm pri 6900 ot./min. Prečo nenamerali viac? Lebo brzda väčší výkon nezvládla.

 

Devel Sixteen bude prvým osobným autom na svete s motorom V16 a 4 turbami!

Pri pohľade na obrovský motor si stále myslím, že patrí skôr do lode, než do osobného auta! Tá vec má šialené rozmery. Turbo má priemer 81 mm a dokáže vyvinúť tlak 36 psi. Agregát má 2 ventily na valec. O stavbu motora sa postarala firma Steve Morris Engines z USA. Tá je známa z prostredia šprintov. Namerané výkony boli so špeciálnym vysokooktánovým benzínom. Motor však dokáže konzumovať aj 98 oktánový benzín. V tomto prípade však musíte počítať s výkonom „len“ 3044 koní. Hmotnosť agregátu je neznáma.

Na čo potrebujú tak šialene výkonný motor? Chcú ho dať do Batmobilu. Teda pardon, do auta s názvom Devel Sixteen. Za touto šialenosťou, ktorá pripomína vzhľadom Batmobil, stojí nová automobilka Devel Motors z Dubaja. Model Sixteen má dosiahnuť maximálnu rýchlosť až 560 km/h a zahanbiť tak všetko na značkách na svete. Cieľ viac než ambiciózny. Otáznikov, ako to chcú dosiahnuť, je mnoho... Dokáže vôbec niekto vyrobiť pneumatiky, ktoré vydržia rýchlosť výrazne cez 500 km/h? Podľa Bugatti a Koenigseggu sú najväčším problémom pri rýchlostných rekordoch práve pneumatiky. Otázkou sú aj ďalšie komponenty hnacej sústavy, či chladenie motora. 5000 koní je totiž poriadna nálož. Pred dvoma rokmi sme si mysleli, že si z nás v Dubaji uťahujú. Oni to myslia asi naozaj vážne!