Posledná bašta rýchlosti a priameho nespoplatnenia diaľnic sa otriasa v základoch. Poplatky na nemeckých diaľniciach sú stále bližšie. S ich príchodom však začína stále viac počuť odporcov tejto myšlienky. V hre je stále niekoľko alternatív. Vyzerá to tak, že cesty spoplatnené budú. Teraz je už len otázkou, že ktoré a pre koho.

Isté je len to, že cudzinci budú za diaľnice a hlavné ťahy platiť.

Návrh, ktorý predstavil nemecký minister dopravy Alexander Dobrindt, počíta s tým, že krajina spoplatní všetky cesty od roku 2016. Domáci však dostanú úľavy na daniach, takže poplatok sa ich prakticky nedotkne. Zahraniční motoristi budú jednoducho musieť platiť.

 

Nedávno prenikla správa, podľa ktorej nemecký minister financií Wolfgang Schäuble, pracuje na pláne B. Cesty spoplatní pre všetkých a samotní Nemci nebudú výnimkou. Minister možno čerpal inšpiráciu na Slovensku, pretože do výstavby a údržby diaľnic chce zapojiť súkromných investorov cez nám známe PPP projekty. Isté je len to, že daný návrh si nevyžiada aj daňovú reformu.

51 % Nemcov so spoplatnením diaľnic nesúhlasí. Napriek tomu už existuje návrh zákony, ktorý to umožní.

Pohraničné oblasti nesúhlasia so spoplatnením všetkých ciest. Ohrozilo by malý pohraničný styk.

Nesúhlas s pripravovanými zmenami prejavujú pohraničné okresy, ktoré žiadajú, aby cesty nižšej triedy spoplatnené neboli. Obavy odôvodňujú možnosťou poškodenia malého pohraničného styku. Ďalšou navrhovanou možnosťou je spoplatnenie len diaľnic a hlavných ciest. Cesty nižších tried by ostali zadarmo v celom Nemecku.

 

Výber diaľničných poplatkov prináša aj ďalšie problém, o ktorých sme vás už informovali. Miestna vláda musí vymyslieť čo spraví s majiteľmi elektromobilov. Tí totiž neplatia žiadnu daň a teda nie je im ani čo odpustiť.

 

Ročná diaľničná známka bude v Nemecku podľa terajších informácií stáť 100 eur. Turisti však budú pravdepodobne využívať aj len trojdňovú známku, za ktorú zaplatia 10 eur.

 

Zdroj: spiegel.de

Prečítajte si aj: Nemecké diaľnice možno nebudú zadarmo. Diskriminácia nehrozí