Nemci obvinili koncern FCA z toho, že podvádza pri emisných testoch. Po prevalení kauzy Dieselgate totiž úrad pre motorové vozidlá (KBA) začal testovať rôzne automobily. V prípade Fiatu narazili odborníci na nezrovnalosti. Systém na znižovanie emisií sa údajne vypína 22 minút po štarte, ale laboratórne testovanie zvyčajne trvá 20 minút. Podľa nemeckého ministra dopravy Alexandra Bobrindta je to veľký problém a podvod. Talianom sa vyhrážal aj zákazom predaja ich áut na nemeckom trhu.

„Nebolo nájdené žiadne ilegálne zariadenie na dieselových modeloch iných výrobcov, okrem tých na modeloch Volkswagen, ktoré už boli identifikované. Fiat ukázal, že plní emisné normy a odmietame nekalé procedúry,“ prezentoval výsledky testovania taliansky minister.

Koncern FCA sa k záležitosti vyjadril s tým, že všetky ich vozidlá sú v súlade s existujúcimi emisnými pravidlami. Automobilky sa zastal aj taliansky minister dopravy Graziano Delrio, ktorý nemeckému kolegovi odkázal „aby ich nechal na pokoji“. Taliani sa však rozhodli obvinenia vyvrátiť a otestovali dotknuté naftové modely. „Nebolo nájdené žiadne ilegálne zariadenie na dieselových modeloch iných výrobcov, okrem tých na modeloch Volkswagen, ktoré už boli identifikované. Fiat ukázal, že plní emisné normy a odmietame nejaké nekalé procedúry,“ prezentoval výsledky testovania taliansky minister. To, že Fiat plní normu NEDC, bolo jasné už predtým, akékoľvek neštandardné zariadenie na úpravu emisií však Fiat odmieta. Žiadny zákaz predaja na nemeckom trhu teda nehrozí. Nemecko musí akceptovať výsledky talianskych testov.


Zaujímavé bude vidieť, ako si poradia automobilky s novým testovacím cyklom a s jazdami v reálnej premávke. Tu bude totiž priestoru na obchádzanie pravidiel podstatne menej a autá budú musieť byť ekologické a úsporné aj v reálnych podmienkach. My, vodiči, by sme z toho mali len profitovať.


Zdroj: autonews

 

FIAT OBVINILI Z PODVÁDZANIA PRI EMISNÝCH ...

Nemecký úrad pre motorové vozidlá (KBA) tvrdí, že Fiat údajne používa vo svojich autách nelegálny softvér, ktorý ...

23. 05. 2016