Martin Glváč podporí boj proti stáčaniu kilometrov.

Ministerstvo obrany si objednalo sanitky z „modelového radu 2012- 2013“. Dostali ich s rokom výroby 2009. Navyše im chýbalo objednané vybavenie v hodnote 140 tisíc €. Pracovníci ústredného orgánu štátnej správy tieto sanitky prebrali od firmy CAI aj napriek týmto nedostatkom. Jedna z nových sanitiek sa navyše v roku 2011 zúčastnila „vojskových skúšok“, kde najazdila 1130 km. Keď tento kus ministerstvo neskôr kupovalo, mal najazdených 130 km. Minister Martin Glváč podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Stáčanie km u nás nie je trestným činom

V niektorých štátoch je stáčanie počtu najazdených kilometrov trestný čin. U nás nie. Mnohí volajú po tom, aby aj u nás bol tento čin trestný. Podľa mňa to nie je nevyhnutné. Stačí oveľa prísnejšie dodržiavať zákony, ktoré máme.

Potrebujeme do Trestného zákona dostať nový trestný čin alebo nám postačí dôslednejšie postihovanie už existujúcich trestných činov? Česká republika sa napríklad priklonila k prvej možnosti.

Podvodníci takto ročne oklamú tisícky ľudí. Ale predať takéto auto štátu? To tu ešte nebolo.

Trestný zákon pozná pojem podvod, ktorý hodnotí takto: „Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že uvedie niekoho do omylu alebo využije niečí omyl, a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“ Platí tu samozrejme pravidlo čím vyššia škody, tým vyšší trest. To znamená, že podvod je predaj auta s vedomím zásahu do počtu najazdených kilometrov. Zo zákona vyplýva, že na naplnenie znakov podvodu je potrebný úmysel. Jeho dokázanie je pre políciu problematické.  

 

Iný názor hovorí, že by pomohlo ciachovanie tachometrov vo vozidlách. Tieto zariadenia nie sú štátom ciachované meradlá. Každý s nimi môže ľubovoľne manipulovať. Nemyslím si, že je v moci štátu ociachovať každý jeden tachometer.

 

Ostáva nám jedine čakať, kedy štát do Trestného zákona zavedie nový pojem, ktorý presne vymedzí pojem stáčania kilometrov a tieto podvody zastaví. Alebo si musíme počkať kým u nás stúpne vymožiteľnosť práva.

 

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj:  Kedy sa tu začne postihovať stáčanie kilometrov? A začne vôbec?