Fascinuje ma pokrok na poli automobilovej techniky. Súčasnosť môjmu záujmu praje aj nepraje. Automobilky skracujú vývojové cykly. Niekedy mám pocit, že nový model vzniká systémom „copy and paste“. Mechanicky je majorita áut podobná tým v 90. rokoch. Niekedy dokonca zjednodušená. Na druhej strane, vývoj palubnej elektroniky, asistenčných a zábavných systémov išiel rapídne dopredu. Tento článok je venovaný Lexusu. Firme, ktorá tvrdí, že na riešeniach pracuje do najmenších detailov. A to aj pri návrhu odtieňov laku. Konkrétny „Structural Blue“ pre Lexus LC 500 uzrel svetlo sveta po 15 (!) ročnom vývoji. Viete si predstaviť inú automobilku, ktorá by robila to isté?

Inšpirované prírodou

Dobre, priznávam, v súčasnosti spoločnostiam pomáhajú výkonné počítače, nadobudnutá know-how, medzifiremné partnerstvá atď. Zákonite je vývoj nových áut a technológií čím ďalej kratší. O to viac prekvapí a poteší, keď niekto v Lexuse venuje laku auta viac ako dekádu a pol. Na projekte pracovali vývojové centra v USA a Japonsku spolu s firmou VIAVI Solutions Inc. Inšpiráciu vzali z amazonského motýľa Morpho. Prvú verziu umeleckého diela predstavili na autosalóne v Ženeve 2017. Predprodukčný LC 500h potiahli 40 vrstvami, ktorých súčasťou boli nano štruktúry a drobné metalické čiastočky, pri voľnom pohľade neviditeľné.

Najväčší zážitok má byť naživo

Následne v Lexuse dolaďovali 8 mesiacov odtieň do dokonalosti. Vrstvy zredukovali na produkčných 7. Hlavnou devízou laku Structural Blue je to, že odrazí 100 % svetla, zatiaľ čo bežné lakovanie iba 40 %. Dosiahli to pridaním 300 miliárd pigmentových „vločiek“. Priložené fotky teda nereflektujú dokonalosť farby. Pri reálnom stretnutí s krásavcom naživo a slnečnom počasí sľubujú ľudia z Lexusu ozajstný zážitok.

NÁDHERNÝ LEXUS LC ZAČNÚ NA SLOVENSKU PREDÁVAŤ OD SEPTEMBRA

NÁDHERNÝ LEXUS LC ZAČNÚ NA SLOVENSKU ...

Nádherný Lexus LC postupne prichádza do autosalónov na celom svete. Kde sa zjaví, tam priťahuje pozornosť ladnou ...

28. 08.
LEXUS LC IDE NA DRAČKU. SPUSTILI VÝROBU AJ PRE EURÓPU.

LEXUS LC IDE NA DRAČKU. SPUSTILI VÝROBU AJ ...

Lexus LC, luxusné coupé, za ktorým sa otočia asi všetci. Toto auto však okrem veľmi charakteristického dizajnu ponúka aj ...

24. 05.

Luxusný model kupé LC 500 a LC 500h je sám o sebe skvostom na kolesách. So špeci lakovaním pôjde o mimoriadne cenené auto. Dostanete ho len v edícii Structural Blue Edition s kontrastnými farbami interiéru, alcantarou, karbónovými doplnkami a 21-palcovými kovanými diskami. V budúcnosti cena vystrelí do nebies aj kvôli farbe. Navyše, závod v Motomachi vie nalakovať touto modrou iba dve karosérie denne! Cenu Lexus nezverejnil, nepôjde však o nič lacné. Aj kvôli prekliate dlhému vývoju...

Zdroj: evo.co.uk