Vojna proti spaľovacím autám pokračuje. V Paríži chcú zakázať používanie naftových áut, ktoré vyrobili pred rokom 1997. V Holandsku dokonca plánujú plošný zákaz predaja áut so spaľovacím motorom od roku 2025. Politici v Nórsku majú rovnaké úmysly. Od roku 2025 si v severskej krajine nemáte kúpiť auto so spaľovacím motorom. Zatiaľ ide iba o návrh, na ktorom sa však väčšina politických strán v krajine zhoduje.

 

Správe o zákaze predaja spaľovacích áut sa potešil aj Elon Musk a na Twitteri napísal: „Počul som, že Nórsko zakáže predaj spaľovacích áut od roku 2025. Strašne úžasná krajina. Ste skvelí!“

Nórsko je krajina známa ekologickým prístupom na jednej strane, ale na tej druhej ide o obrovského exportéra ropy. Veľká časť príjmov krajiny pochádza práve z ropného priemyslu. Nórsko ročne exportuje 1,2 milióna barelov ropy. Niektorým politikom sa preto návrh zákazu predaja spaľovacích áut nepáči. Tí si myslia, že Nórsko si týmto krokom pod sebou podpiľuje konár.


Štyri politické strany sa však už dohodli na zákaze predaja spaľovacích áut od roku 2025. Už dnes má Nórsko najväčší podiel elektrifikovaných áut na svete (24%). To zahŕňa hybridy aj elektromobily. Po roku 2025 by mali byť v predaji len elektromobily, resp. autá, ktoré nevypúšťajú žiadne emisie. Zaujímavým faktom je, že 98-99% vyrobenej el. energie Nórska pochádza z vodných elektrárni. Nórski zákonodarcovia dokonca plánuje zavedenie ekologickej dane na elektrinu, ktorá pokryje výpadok príjmu štátneho rozpočtu za PHM. Výška dane zatiaľ nie je známa.


Správe o zákaze predaja spaľovacích áut sa potešil aj Elon Musk a na Twitteri napísal: „Počul som, že Nórsko zakáže predaj spaľovacích áut od roku 2025. Strašne úžasná krajina. Ste skvelí!“ Tesla je dnes jedným z mála výrobcov, ktorý ponúka elektromobily so slušným dojazdom. V roku 2025 ich však bude podstatne viac.

Do zákazu predaja zostáva ešte 9 rokov. No hlavné mesto krajiny napríklad zvažuje zákaz vjazdu všetkým súkromným vozidlám do úplného centra mesta. Bude pritom úplne jedno, či pôjde o staré naftové auto alebo o „zelený“ elektromobil. Obyvateľom mesta to má spríjemniť život.


Zákaz predaja spaľovacích áut zvažujú aj v Dánsku a dokonca aj v Indii. V druhej najľudnatejšej krajine sveta (Indii) má zákaz platiť od roku 2030.


Čo hovoríte na zákaz predaja spaľovacích áut vy? Súhlasíte, alebo si myslíte, že je to nezmysel?


Zdroj: independent
 

 

NABÍJANIE NA SUPERCHARGEROCH NEBUDE PRE TESLU MODEL 3 ZDARMA

NABÍJANIE NA SUPERCHARGEROCH NEBUDE PRE ...

Ak trochu sledujete dianie okolo elektromobilov, určite poznáte nabíjacie stanice Supercharger od Tesly. Ide o ...

02. 06. 2016
GREENWAY SPOPLATNILO NABÍJANIE PRE ELEKTROMOBILY, LACNÉ NIE JE

GREENWAY SPOPLATNILO NABÍJANIE PRE ...

Najväčšia slovenská sieť nabíjacích staníc pre elektromobily GreenWay spoplatnila nabíjanie. Doteraz bolo nabíjanie ...

19. 05. 2016