Čo už. Keď sa vypáli žiarovka, treba ju vymeniť. Náhoda chce, že sa to stane práve pred policajným radarom.

Austrálčanov, a najmä obyvateľov Nového Južného Walesu, kde iniciatíva vznikla, nahneval nárast využívania policajných radarov na miestach, ktoré sú bezpečné. V danej oblasti v roku 2014 strávili radary na cestách 1130 hodín mesačne, čo predstavuje 21% medziročný nárast. Toto číslo je pomerne vysoké. Ak však ide o výšku vybraných pokút, je to ešte oveľa horšie. Policajti vybrali štvornásobne viac peňazí! Ich zisk sa zastavil na sume 310 tisíc austrálskych dolárov (212 tisíc eur).

Muži zákona samozrejme argumentujú zvyšovaním bezpečnosti na cestách. Evidentne aj v tomto prípade však platí, že rýchlosť nie je všetko. V roku 2013 zomrelo na cestách Nového Južného Walesu 333 ľudí, o rok neskôr 309. Pokles sa teda rovná približne 7%. Zvýšený počet radarov a výber pokút teda rovnaké alebo aspoň porovnateľné zníženie úmrtnosti nepriniesol.

Austrálčania už majú dosť nezmyselného merania rýchlosti. Spravodlivosť berú do vlastných rúk a blokujú výhľad policajným radarom. Minister hovorí o idiotoch a sľubuje odvetu!

Prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti na bezpečných úsekoch úmrtnosť a nehodovosť nezvyšuje. Napĺňa len štátu kasu.

Miestne úrady samozrejme pripravujú odvetu. Duncan Gay, minister dopravy Nového Južného Walesu uviedol: „Dúfam, že sa títo idioti prestanú správať ako deti, aby som nemusel zavádzať drakonické pokuty. Pokiaľ s týmito hlúposťami neprestanú, budeme musieť konať.“

Je úplne evidentné, že organizovaná snaha viacerých ľudí môže priniesť želaný efekt. Ak by sa ľudia nezomkli proti spoločnému nepriateľovi a dané blokovanie by robilo pár jednotlivcov, výsledok by nebol žiadny.

Zdroj: autoblog.com, facebook.com

Prečítajte si aj: Ako jednať s policajtom? (+ ilustračná videokomédia)