Bentley R-Type Continental bolo s maximálkou 193 km/h (120 mph) najrýchlejšie štvormiestne auto svojej doby. Tento konkrétny kúsok navyše kúpil stvoriteľ Jamesa Bonda, Ian Fleming, pre svojho kamaráta Ivara Felixa Bryca. Bryce však nie je iba tak hocikto. Poslúžil totiž ako predloha pre agenta CIA Felixa Leitera, ktorého sme mohli vidieť vo viacerých bondovkách.

Bentley R-Type Continental bolo svojho času najrýchlejšie sériové štvormiestne auto na svete. Vedelo ísť až 193 km/h v roku 1952.

Najrýchlejšie 4-miestne auto svojej doby

Bentley R-Type Continental je už samo o sebe viac než zaujímavý kúsok histórie. Svojho času to bolo totiž najrýchlejšie sériové štvormiestne auto na svete! Kupé vzniklo ako neoficiálny projekt šéfa projektových inžinierov Rolls-Royce a Bentley, Ivana Everndena. Dizajn si vzal na starosti John Blatchley, šéf dizajnového štúdia Bentley v Crewe. Vytvoril moderný, aerodynamický a funkčný dizajn. Dokonca ani malé plutvy na zadných blatníkoch neboli samoúčelné. Zvyšovali totiž stabilitu pri vysokých rýchlostiach a pri bočnom vetre. Že to neboli iba marketingové reči potvrdil aj test v aerodynamickom tuneli Rolls Royce, ktorý slúžil ich leteckej divízii. Test robili na štvrtinovom modeli pri rýchlosti vzduchu 120 mph, čo je 193 km/h. Cieľom bolo vytvoriť auto, ktoré dokáže dlhodobo cestovať rýchlosťami nad 160 km/h (100 mph). Tomu museli tvorcovia prispôsobiť aj konštrukciu a hmotnosť vozidla. V roku 1950 totiž neexistovali pneumatiky, ktoré by vydržali záťaž dvojtonového auta pri rýchlosti na 185 km/h. Pohotovostná hmotnosť sa preto musela zmestiť pod hranicu 1 750 kg. Karosériu preto dostala na starosť karosáreň  H.J Mulliner, ktorá ju vyrobila z väčšej časti z hliníka. Okrem panelov karosérie boli z toho materiálu napríklad aj rámy sedadiel. 

V roku 1951 tak vyšiel na svetlo sveta prvý prototyp, ktorý dostal podľa evidenčného čísla OLG-490, prezývku Oľga. Auto ešte v roku 1951 pokorilo rýchlostný rekord, keď na trati Montlhèry naďaleko Paríža dosiahlo v piatich kolách po sebe priemernú rýchlosť 191 km/h s maximálnou rýchlosťou počas testu 193 km/h. Everndenovi sa aj s pomocou predajcov podarilo presvedčiť predstavenstvo, že existuje trh pre takéto auto a Bentley v roku 1952 spustilo výrobu. auto vtedy stálo astronomických 6 928 libier. Môže sa to zdať ako malá suma, no v tých časoch bol priemerný ročný plat vo Veľkej Británii 468 libier! Automobilka vyrobila dovedna 208 kusov a 193 z nich malo karosériu od H.J Mullinera. Iba 43 kusov malo ľavostranné riadenie. Aby sme skompletizovali technické údaje, R-Type Continental poháňal radový 6-valec zdvihového objemu 4 566 cm3. Bol vyladený na výkon 153 koní, čo je 114 kW. V roku 1954 ho nahradil motor s väčším vŕtaním a objemom 4 887 cm3. Už tento samotný príbeh a počet vyrobených kusov dáva nereštaurovanému kusu hodnotu cez 1 000 000 $, čo je asi 913 000 €. Tento konkrétny kus má však zaujímavú históriu aj po opustení továrne.

Presne v rovnakej farebnej kombinácii mal James Bond toto auto v knihe Thunderball.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Kúsok, ktorý vidíte na fotkách, kúpil v roku 1953 Ian Flaming. Tento britský gentleman pochádzal z bohatej a váženej rodiny a počas svojho života pracoval ako námorný dôstojník, novinár, bankový úradník a počas druhej svetovej vojny bol pobočník šéfa tajnej služby v britskom námorníctve. Celý svet ho však pozná ako spisovateľa a tvorcu legendárneho agenta tajnej služby jej veličenstva, Jamesa Bonda. Flaming auto daroval svojmu americkému kamarátovi menom Ivan Felix Bryce. Ten bol inšpiráciou pre postavu agenta CIA Felixa Leitera, ktorý sa objavil vo viacerých knihách/filmoch, počnúc titulom Casino Royale, končiac Mužom so zlatou zbraňou. Rovnako ako Bonda, aj jeho stvárnilo viacero hercov. Iba na osvieženie pamäti, v posledných bondovkách s Danielom Craigom úlohu Leitera stvárnil Jeffrey Wright. Toto konkrétne auto má navyše sivú farbu, hoci to tak na fotkách nevyzerá a čierny kožený interiér z kože od firmy Conolly. Presne v tejto kombinácii si v knihe Thunderball kúpil Bentley R-Type Continental aj James Bond. Legendárny agent ho v knihe kúpil ako vrak a zreštauroval ho. 

Felix Bryce auto používal v rôznych častiach sveta. Napríklad v Anglicku, v Nassau na Bahamách, v New Yorku, alebo vo Vermonte. Neskôr auto predal a malo viacero majiteľov. Posledným bol chirurg z Beverly Hills, ktorý auto kúpil v roku 1978. A vlastne od vtedy stálo v garáži v Hancock Park, čo je historická časť v centre Los Angeles. Bentley je teda momentálne v stave, ktorý spoločnosť Gullwing Motor Cars, ktorá ho predáva, popísala ako: "vhodný kandidát na reštaurovanie." Jeho cenu odhadli na 1,45 milióna $, teda asi 1,32 milióna €.

Ian Fleming, stvoriteľ ikonického agenta Jamesa Bonda

Úlohu agenta CIA Felixa Leitera si v posledných bondovkách zahral Jeffrey Wright. Inšpiráciou pre túto postavu bol Flemingov kamarát a majiteľ dotknutého Bentley, Ivar Felix Bryce.