Nemecká organizácia vystupujúca pod skratkou DUH (Deutsche Umwelthilfe) sa zameriava na ochranu životného prostredia. Často k tomu volí aj metódy, ktoré majú nátlakovejší charakter. Jej žaloba proti BMW za nedostatočnú ochranu klímy najnovšie skončila v koši a súd v Mníchove ju zamietol.

Ekologickí aktivisti žiadali od súdu, aby nemeckej automobilke zakázal predávať nové autá so spaľovacím motorom od roku 2030, teda o celých 5 rokov skôr, ako to prikáže Brusel.

Súd skonštatoval, že žalobcom uplatňovaný zásah do všeobecného práva na ochranu osobnosti nemožno vcelku vylúčiť, avšak vznesené právne nároky sú v súčasnosti nedôvodné. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, zástupcovia DUH sa môžu odvolať.

Kontroverzní obrancovia životného prostredia tvrdili, že emisie skleníkových plynov zasahujú do ich všeobecného práva na ochranu osobnosti. Právnici BMW sa naopak odvolávali na jednotné európske právne požiadavky na emisie skleníkových plynov, ktoré vraj spoločnosť plne dodržiava.

Súd s Volkswagenom stále beží

Nemeckí ekoaktivisti v minulom roku neuspeli s podobnou žalobou proti Mercedes-Benz. Podobný súdny spor s Volkswagenom stále prebieha, píše Krone.at.

DUH a Greenpeace vyzývajú výrobcov automobilov, aby ukončili výrobu spaľovacích motorov do roku 2030 a nečakali na rok 2035, ktorý stanovila EÚ. Odvolávajú sa pritom na dohodu z Paríža a jej požiadavky na ochranu klímy.

Zdroj: Krone.at

Foto: cz.depositphotos.com