Za poklesom cien elektromobilov majú byť batérie. Výrobcovia zvyšujú ich energetickú hustotu a zároveň znižujú ich cenu. V súčasnosti tvoria batérie cca 50 % nákladov na stavbu auta.

Je dobre známe, že elektromobily majú nižšie prevádzkové náklady. Je to spôsobené lacnejším servisom, ale aj nákladmi na nabíjanie. Tie sú podstatne nižšie než v prípade spaľovacích áut. Ak nabíjate doma, tak to vychádza na úrovni 1 – 3 eur na 100 km (podľa tarify a spotreby auta). Nová štúdia však naznačuje, že ceny batériových áut budú v najbližších rokoch prudko klesať.

 

Za poklesom cien elektromobilov majú byť batérie. Výrobcovia zvyšujú ich energetickú hustotu a zároveň znižujú ich cenu. V súčasnosti tvoria batérie cca 50 % nákladov na stavbu auta. Bloomberg predpokladá, že v rokoch 2016 – 2030 klesne cena akumulátorov o 77 %. To sa, samozrejme, pretaví aj v cenách elektromobilov.

 

„Na začiatku sa tieto veci (elektromobily) začnú zlacňovať a ľudia ich začnú prijímať viac, keď sa cenová parita priblíži,“ povedal analytik Colin McKerracher. Neskôr budú dokonca elektromobily už priamo v predajni lacnejšie. Spaľovacie motory tak nebudú dávať v bežných osobných autách veľký zmysel. Pravdepodobne ich budú mať len športové autá (hračky) a nákladné vozidlá.

Elektromobily

Štúdia predpokladá, že v rokoch 2016 – 2030 klesne cena akumulátorov o 77 %.

Kým elektromobily budú stále lacnejšie, v prípade spaľovacích áut je trend opačný. „Máme dve krivky. Jedna reprezentuje pokles nákladov elektromobilov, pretože je viac prelomov v technológiách a tiež v objeme výroby, takže ceny elektromobilov pôjdu dolu. Spaľovacie motory pôjdu hore, čo je výsledkom sprísnenej regulácie, špeciálne čo sa týka pevných častíc,“ vysvetľuje Gilles Normand, viceprezident Renaultu pre elektrické autá. Zároveň predpokladá, že už začiatkom 20. rokov budú celoživotné náklady (nákupná cena + prevádzkové náklady) na elektromobil nižšie v porovnaní so spaľovacími autami.

Dnes si kúpi elektromobil len ekologicky založený človek alebo vizionár. Pokiaľ si však majú kupovať elektrické autá všetci, musia byť ekonomicky výhodnejšie než spaľovacie. Podľa všetkého taká doba nastane už v priebehu desiatich rokov.

Zdroj: autonews