Ak bude pokračovať nastolený trend, tak v krajine sa stanú o chvíľu elektrifikované autá predávanejšie, než verzie s konvenčným pohonom.

Severská krajina je lídrom v podiele elektromobilov na cestách. Napriek tomu ma prekvapili najnovšie čísla zo septembra 2016, ktoré hovoria o tom, že až 46,9 % novo predaných automobilov má elektromotor. To znamená, že ide o elektromobil, hybrid alebo plug-in hybrid. Podiel elektromobilov bol 19 %, hybridov 14,9 % a plug-in hybridov 13 %. Napriek tomu, že Nórsko má len 5 miliónov obyvateľov, ide o najväčší európsky trh pre plug-in hybridy. Od roku 2004 sa ich tu predalo viac ako 121 000. Na druhej strane, predaj naftových áut klesol v septembri medziročne z 39,2 % na 26,4 %. Benzínové auta klesali tiež, avšak miernejšie: z 31 % podielu na 25,8 %.

Nie ekológia, ale štátna podpora

Ak bude pokračovať nastolený trend, tak v krajine sa stanú o chvíľu elektrifikované autá predávanejšie, než verzie s konvenčným pohonom. Nórsko tak dokazuje, že naftové a benzínové autá sa dajú vytlačiť z ciest masívnou štátnou podporou. Paradoxom však je, že Nórsko je obrovským vývozcom ropy.


Najpredávanejším elektrifikovaným vozidlom v Nórsku v deviatom mesiaci bola Tesla Model X. Kúpilo ju až 601 zákazníkov. Zároveň išlo o najpredávanejší typ vôbec aj mimo kategóriu elektromobilov. BMW i3 zvolilo 581 zákazníkov. Trojkou je Volkswagen e-Golf (392 ks) tesne nasledovaný plug-in hybridom Golf GTE (358 ks). Piata priečka patrí Tesle s Modelom S (247 ks).


Zdroj: hybridcars