Vyhlásenie Elona Muska je opäť veľmi odvážne. Veríte, že tentokrát dokáže dodržať sľubovaný termín a Autopilot autonómnej úrovne 5 príde na trh v roku 2019?

Elon Musk, šéf Tesly, vyhlásil, že plne autonómne auto úrovne 5 bude vo výrobe za dva roky. Už v roku 2019 by sme teda mali vidieť samojazdiacu Teslu, ktorá zvládne úplne všetky situácie bez zásahu vodiča. Teoreticky také auto už nemusí mať ani volant. Musk je síce človek, ktorý už opakovane dokázal naplniť veľmi odvážne sľuby, s jednou vecou má však problém. Tou je dodržiavanie termínov. V minulosti už niekoľkokrát prestrelil, napríklad v prípade dodávok Roadsteru, Modelu S a Modelu X. Aj v prípade tohto vyhlásenia som preto stále trochu skeptický. Nie je pochýb o tom, že raz príde plne autonómne auto, ale o dva roky? Také Audi nedávno vyhlásilo, že autonómne auto úrovne 5 nepríde tak skoro ako si pôvodne mysleli.

Ako to dnes vyzerá s úrovňou autonómnej jazdy?

Tesla, alebo napríklad Mercedes-Benz a BMW dnes ponúkajú autá s autonómnou jazdou úrovne 2. Vozidlá dokážu samé pridávať, brzdiť a zatáčať. Hlavným bezpečnostným prvkom je však stále vodič, lebo systém nedokáže zvládnuť všetky situácie.

Audi sľubuje, že nová vlajková loď A8 bude mať tretiu úroveň autonómnej jazdy. Vodič nebude musieť v niektorých situáciách (napr. zápchy) do rýchlosti 60 km/h sledovať premávku. Ak nastane krízová situácia, zvládne ju auto bez zásahu vodiča.

Ford a Volvo vyvíjajú systém úrovne 4, ktorý má zvládnuť už väčšinu jazdných situácií bez zásahu a bez pozornosti vodiča. Systém dokáže zvládnuť všetky krízové situácie. V niektorých oblastiach však môže byť používanie „autopilota“ zakázané a v takom prípade musí vodič prebrať riadenie. Pokiaľ tak neurobí, auto bezpečne zastaví.

Vyhlásenie Elona Muska je opäť veľmi odvážne. Veríte, že tentokrát dokáže dodržať sľubovaný termín a Autopilot autonómnej úrovne 5 príde na trh v roku 2019? Musk však tvrdí, že v niektorých krajinách nebude v tej dobe legislatívne možné používať plne autonómne autá.

Zdroj: carscoops