"Nech sa páči, svetová premiéra priamo v tejto miestnosti.", týmito slovami, Sergio Marchionne, potvrdil, že nový roadster od Fiatu dostane označenie 124 Spider.

Jedna z možných podôb nového Fiatu 124 Spider

Označenie novinky oficiálne, hoci neplánovane potvrdil samotný šéf koncernu Fiat-Chrysler, Sergio Marchionne. Po priamej otázke novinára z britského autoexpressu, na tlačovej konferencii v Ženeve, sa najskôr spýtal svojich podriadených či nové meno už oficiálne predstavili a pokračoval otázkou: "chceme to urobiť teraz?". Nasledovala veta: "Nech sa páči, svetová premiéra priamo v tejto miestnosti." Tým oficiálne potvrdil, že novinka ponesie meno legendy 124 Spider, ktorú automobilka vyrábala od roku 1966, celých 19 rokov. Iba pripomeniem, že od začiatku spolupráce s Mazdou mala z tejto kooperácie na talianskej strane vzniknúť nová Alfa Spider. To však Marchionne pred rokom zamietol s tým, že všetky Alfy musia byť vyrobené a navrhnuté v Taliansku. Bola by však škoda nevyužiť šasi novej Mazdy MX5. V hre bolo aj oživenie typu Barchetta, no Taliani nakoniec siahli hlbšie do histórie.

Fiat 124 Spider však nakoniec môže vyzerať aj takto.

Pod kapotou Fiatu 124 Spider by sa mal objaviť 1,4 litrový, benzínový turbomotor MultiAir, známy napríklad z Gulietty. Fiat chce udržať hmotnosť roadstera pod 1 tomu a tak bude štandardných 125 kW (170 k) bohate stačiť. Automobilka však plánuje aj výrobu verzie Abarth s rovnakým motorom a výkonom viac ako 200 koní. Na trh, ale uvedie aj superľahkú verziu oholenú od výbavy nepotrebnej pre jazdu. Dodávať ju dokonca bude na plechových diskoch. Odhalenie Fiatu 124 Spider je naplánované na 12 mesiacov po odhalení Mazdy MX5. Produkčnú verziu by sme teda mohli vidieť už začiatkom budúceho roka a s predajom by automobilka mohla začať v lete 2016. Už teraz sa však internetom šíria rôzne interpretácie možnej podoby talianskeho roadstera, z ktorých vám niektoré ponúkame.

Pri hľadaní v minulosti značky nakoniec zvíťazil úspešný Fiat 124 Spider zo 60-tych rokov nad Barchettou z rokov 90-tych.

Zdroj: autoexpress