Pri hackovaní nejde len o multimediálny systém. Útočníci môžu doslova ovládnuť celé auto.

Dvaja španielski výskumníci Javier Vazquez Vidal a Alberto Garcia Iller predstavili systém s názvom CAN Hacking Tools (CHT). Verejnosť ho už mala možnosť spoznať na konferencii Black Hat v Las Vegas a najbližšia demonštrácia zraniteľnosti nových áut prebehne na autosalóne v Šanghaji.

O čo ide? Zariadenie CHT využíva fyzické pripojenie na zbernicu CAN-Bus, ktorú moderné vozidlá používajú pre vnútornú komunikačnú sieť senzorov a funkčných jednotiek. Pripojenie prebieha prostredníctvom konektora a inštalácia zaberie 5 minút. Elektrickú energiu zariadenie čerpá z batérie automobilu. Po pripojení môžu útočníci systém ovládať bezdrôtovo prostredníctvom počítača.

Ak vaše auto využíva zbernicu CAN-Bus, prístroj na ovládnutie niektorých systémov je možné vyrobiť zo súčiastok za 15 eur.

CHT dokáže ovládať zámky, elektronické systémy, airbagy, svetlá alebo iné. Celé zariadenie je pritom možné poskladať z bežne dostupných súčiastok a náklady na jeho výrobu by nemali presiahnuť 15 eur.

Španieli svoje zariadenie testovali na niekoľkých značkách automobilov. Kvôli inštalácii je však do niektorých vozidiel potrebné preniknúť vlámaním. Do ktorých značiek je alebo nie je možné umiestniť CHT bez nutnosti dostať sa dovnútra zatiaľ nie je jasné. Ak by ste aj takéto zariadenie vo svojom aute objavili, útočníka pravdepodobne nevypátrate.

Nejde však o prvý prípad prelomenia elektronických systémov vozidiel. Doteraz hackeri na to používali Bluetooth, takže boli výrazne limitovaní vzdialenosťou. Nedávno sa dvom americkým inžinierom Charliemu Millerovi a Chrisovi Valasekovi podarilo napojiť na riadiace jednotky vozidiel Toyota Prius a Ford Escape, ktorým dokázali ovládať akceleráciu alebo dokonca brzdy. V budúcnosti vraj bude možné útočiť na automobilové systémy aj pomocou siete GSM.

Zdroj: hnonline.sk

Prečítajte si aj:  Zlodeji majú novinku! Ukradnutie auta s keyless trvá 30 sekúnd!