V prestížnej súťaži Motor roka každoročne vyhlásia niekoľko víťazov v rôznych kategóriách. Aktuálne je k dispozícii 13 kategórií, od najmenších motorov po tie najväčšie, najvýkonnejšie, najekologickejšie alebo najlepšie elektrické.

Najlepším motorom roka 2018 sa stal Ferrari motor s 3,9-litrovou V8.

Kategória do 1,0 litra

V prvej kategórii do 1 litra zdvihového objemu vyhral Volkswagen so svojim 1,0 TSI. Získal 283 bodov, na druhom mieste skončil Ford s trojvalcom EcoBoost so ziskom 267 bodov. Na treťom mieste bol prekvapivo dvojvalec od BMW používaný v i3 ako generátor na predĺženie dojazdu (127 bodov).

Kategória od 1,0 do 1,4 litra

V kategórii do 1,4 litra vyhral motor od PSA. Ide o 1,2 litrový trojvalec používaný nielen v skupine PSA, ale po novom aj v Oploch (295 bodov). Na druhom mieste skončil VW a jeho 1,4 TSI s vypínaním valcov (185 bodov), tretie miesto obsadil ten istý motor bez vypínania valcov (169 bodov).

Kategória od 1,4 do 1,8 litra

Ďalšia kategória je od 1,4 do 1,8 litra. Tú vyhral hybridný systém s 1,5-litrovým trojvalcom v BMW i8 s 223 bodmi. Druhé miesto obsadil tiež 1,5-litrový trojvalec od BMW používaný napríklad aj vo veľkej 3-ke so 150 bodmi. Tretie miesto získal nový štvorvalec 1,5 TSI od VW so 148 bodmi.

Kategória od 1,8 do 2,0 litra

Kategóriu od 1,8 do 2,0 litra vyhral 2-litrový štvorvalec od Porsche v 718-ke s 264 bodmi. Druhé miesto obsadil starý známy dvojliter od Mercedesu poladený od AMG so ziskom 220 bodov. Tretie miesto získal dvojlitrový preplňovaný štvorvalec v Honde Civic Type R s 180 bodmi.

Kategória od 2,0 do 2,5 litra

Kategóriu do 2,5-litra už dávno obsadzuje 2,5-litrový päťvalec od Audi. Tentokrát ju vyhral so ziskom 470 bodov. Druhé miesto obsadil 2,5-litrový štvorvalec od Porsche opäť z modelov 718 (352 bodov). Tretie miesto má 2,3-litrový štvorvalec z Fordu Focus RS s 174 bodmi.

Kategória od 2,5 do 3,0 litra

Kategóriu do 3-litrov skoro pravidelne vyhrávalo BMW. Tento rok ju však opäť ovládlo Porsche s 3-litrovým šesťvalcom z 911-ky s 370 bodmi. Druhé miesto má spomínané BMW s 3-litrovým M motorom z M3 alebo M4 so 185 bodmi a tretie miesto získal 2,9-litrový šesťvalec z Alfa Romeo Giulia a Stelvio Quadrifoglio.

Kategória od 3,0 do 4,0 litra

V kategórii do 4-litrov dominoval už motor od Ferrari použitý v 488 GTB, Spider alebo Pista s 560 bodmi. Druhé miesto má 4-litrové biturbo V8 z Mercedesov AMG so ziskom 244 bodov. Tretie miesto obsadilo Porsche s 4-litrovým šesťvalcovým boxer motorom z 911 GT3 s 233 bodmi.

Kategória nad 4,0 litra

Kategóriu najväčších motorov nad 4 litre vyhralo Ferrari so 6,5-litrovým V12 z 812 Superfast (346 bodov). Druhé miesto obsadilo Audi s 5,2-litrovou V10 z R8 alebo Lamborghini Hurracan s 238 bodmi. Tretie miesto získalo BMW so 4,4-litrovou V8 z modelu M5 so 176 bodmi.

Kategória elektromotorov

Víťazom kategórie elektro pohonov je elektrický pohon od Tesly so 408 bodmi. Druhé miesto má elektromotor z BMW i3 a i3S so ziskom 281 bodov. Tretie miesto má elektrický pohon od GM v modeloch Chevrolet Bolt alebo Opel Ampera s 238 bodmi.

Kategória "green" motorov

Kategória zelených alebo ekologických motorov vyhrala opäť Tesla s 241 bodmi. Druhé miesto získalo BMW s 1,5-litrovým motorom a hybridným systémom v BMW i8 s 103 bodmi. Tretie miesto má elektrický systém z BMW i3 so ziskom 97 bodov.

Kategória nových motorov

V kategórii nových motorov bodovalo Ferrari so 6,5-litrovou V12 z 812 Superfast so ziskom 285 bodov. Druhé miesto získalo BMW so 4,4-litrovou V8 a 216 bodmi. Tretie miesto má nový radový šesťvalec 3,0 od Mercedesu s mild-hybridným systémom so ziskom 190 bodov.

Kategória výkonných motorov

Kategóriu výkonných motorov vyhralo opäť Ferrari s 3,9-litrovou V8 z modelov 488 so ziskom 476 bodov. Druhé miesto má 4-litrový boxer motor od Porsche so 159 bodmi a tretie miesto obsadilo zase Ferrari so 6,5-litrovou V12 s 140 bodmi.

Medzinárodný motor roka 2018

Celkovú kategóriu medzinárodný motor roka 2018 vyhralo Ferrari s 3,9-litrovou V8 z modelov 488 so ziskom 486 bodov. Druhé miesto má trojlitrový šesťvalec od Porsche so ziskom 198 bodov. Tretie miesto získalo Ferrari so 6,5-litrovou V12 so ziskom 158 bodov.