„Nová strategická spolupráca so spoločnosťou Wildcat Discovery Technologies, medzi ktorej zákazníkov patrí napríklad Apple, Samsung či BMW, umožní vybudovať vertikálne integrovaný dodávateľský reťazec, začínajúci výskumom a vývojom a končiaci výrobou. Táto patentovaná technológia tak bude môcť slúžiť výrobcom automobilov zo strednej a východnej Európy a verím, že má potenciál spustiť revolúciu batérií pre elektromobily v celej Európe,“ uviedol Marián Boček.

Linka bude zo začiatku vyrábať v priemere 1 500 batérií ročne s tým, že v ďalších rokoch je plán navýšiť výrobnú kapacitu až na 150-tisíc batérií. „Tešíme sa, že prelomová výskumná technológia od spoločnosti Wildcat si vďaka tejto strategickej spolupráci našla svoje miesto v strednej a východnej Európe. Vďaka schopnosti expresne rýchlo vyvíjať, testovať a vyhodnocovať kvalitu nových materiálov a technológií budeme schopní v spolupráci s InoBat, a v podstate celým regiónom, udržať sa na čele vývoja nových batérií. Takisto sa vyhneme postupnému zastarávaniu výrobných technológií. Zaručíme ich technologickú relevanciu, nehovoriac o vzniku nových pracovných miest počas nasledujúcich desaťročí,“ povedal Mark Gresser.

Spoločný projekt prichádza aj ako reakcia na výzvu Európskej komisie, ktorá si stanovila za cieľ dosiahnutie technologickej nezávislosti a zlepšenie situácie zaostávajúcej výroby batérií pre automobily v Európe. Výrobná linka by mala mať výkon 100 MWh, a to s cieľom postupne ju rozšíriť na veľkovýrobu batérií s objemom 10 GWh. Pri tomto čísle ide o kumulovanú kapacitu 150 tisíc vyprodukovaných batérií ročne.

„Predpokladá sa, že EÚ sa stane druhým najväčším jednotným trhom s batériami pre elektrické vozidlá a úžitkové úložiská energií. Teší nás, že sa v tomto ohľade rozvíja mnoho európskych iniciatív, a zameriavame sa na to, aby sme im poskytli čo najväčšiu podporu, ktorá by pomohla EÚ dosiahnuť jej plný potenciál a etablovať sa ako kľúčový hráč na svetovej scéne počas nasledujúcich dvoch rokov,“ povedal Maroš Šefčovič.

Ukazuje sa, že europarlament je v prípade klimatických otázkach pripravený robiť zásadné kroky. Predpokladané finančné náklady na konštrukciu výrobnej linky budú sčasti pokryté akcionármi a strategickými partnermi spoločnosti InoBat a sčasti dlhovými inštrumentmi. Aliancia firiem InoBat a Wildcat zároveň v súčasnosti komunikuje o možnej podpore zo strany Európskej investičnej banky, ktorá už niekoľko podobných projektov podporila.

InoBat je výskumno-výrobná batériová spoločnosť, ktorá využíva silné postavenie strednej a východnej Európy v automobilovom, petrochemickom a energetickom sektore a zameriava sa na budovanie spoločných podnikov spájajúcich svetové technológie prostredníctvom partnerstiev s vedúcimi priemyselnými skupinami v tomto regióne. 

Spoločnosť Wildcat Discovery Technologies vyvíja technológiu, ktorá kombinuje výkon vysokorýchlostného testovania (HTP) a umelej inteligencie. Firma už vyzbierala viac ako 70 miliónov USD na vývoj, výstavbu a zdokonalenie svojho HTP systému, uskutočnila viac ako 225 000 experimentov, čaká na schválenie viac ako 170 patentov a dokončila viac ako 80 zákazníckych projektov. Medzi zákazníkov spoločnosti Wildcat patria poprední výrobcovia batérií z rôznych vrstiev dodávateľského reťazca: BMW, Daimler, A123, Toyota, Samsung Electronics, Apple, BASF, a mnoho ďalších.