Plány štátu počítajú s umiestnením stacionárnych radarov na rozličných úsekoch, hoci ani zďaleka nepatria všetky medzi práve tie najviac nehodové. Ministerstvo vnútra chce nakúpiť 279 kusov radarov.

Útvar hodnoty za peniaze už stihol upozorniť, že okolo 100 zariadení sa má nachádzať na úsekoch s nehodovosťou, ktorá je buď priemerná, alebo dokonca podpriemerná. Dôvodom je fakt, že umiestnenie radarov na niektorých kritických úsekoch nie je možné zrealizovať v krátkom časovom horizonte a celý projekt by sa tak zbrzdil prácou na nevyhnutných stavebných úpravách - najmä kvôli zabezpečeniu prípojky na elektrickú sieť.

Nové radary majú pribudnúť prakticky naprieč celým Slovenskom.

Zdokumentujú rôzne priestupky

Nové zariadenia budú "cvakať" a posielať pokuty poštou motoristom na základe takzvanej objektívnej zodpovednosti, a to nielen za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Hoci na kontrolu príliš rýchlej jazdy bude zameraná veľká väčšina radarov, pozor si bude treba dať aj na značku STOP či semafory na svetelných križovatkách. Aj za tieto prehrešky vám bude hroziť automaticky vygenerovaná pokuta.

Zaujíma vás, kde presne počítajú úradníci s umiestnením nových zariadení? Odporúčame pozrieť si interaktívnu mapu chystaných radarov - keďže prístroje sa majú nachádzať od tých najzápadnejších častí Slovenska v okrese Malacky až po okres Snina na východe krajiny, je veľká pravdepodobnosť, že na niektorom z týchto úsekov jazdíte autom aj vy.

Zdroj: MF SR / foto: cz.depositphotos.com