Parkovacia politika sa nám môže páčiť alebo nemusí, no jej základný cieľ je jasný. Samospráva sľubuje majiteľom áut, ktorí bývajú v Bratislave, lepšie parkovanie v okolí svojho bydliska ako cezpoľným. Cenou za to sú však pokuty pre previnilcov, pričom ich výška presahuje sumy, aké platia obyvatelia výrazne bohatších miest.

Za nesprávne parkovanie vám v Bratislave hrozí zákonom stanovená pokuta 78 eur. Ak túto pokutu uhradíte do 15 dní, zaplatíte dve tretiny z tejto sumy, teda 52 eur.

Pokuty sú udeľované mestskou políciou alebo kontrolórmi v rámci takzvaného inštitútu objektívnej zodpovednosti – stačí, že vyhotovia fotodokumentáciu aj v čase vašej neprítomnosti a pokuta vám príde poštou. „Výška sankcie v tomto režime je pevne daná zákonom sumou 78 eur,“ uvádza ministerstvo vnútra SR. Táto sadzba sa tak netýka nevyhnutne iba Bratislavy, avšak do nášho článku sme si ju vybrali ako príklad, keďže ide o najväčšie slovenské mesto a s parkovacou politikou prišlo len nedávno, s výrazným oneskorením oproti porovnateľným európskym mestám.

Parkovacia politika má primárne riešiť problém miest preplnených autami, v Bratislave spustili regulované parkovanie v mnohých lokalitách.

Na pokutách platíme viac ako v zahraničí

Pravidlá sa porušovať nemajú a v tomto článku sa nechceme zastávať tých, ktorí ich porušujú cielene. Zaparkovať v rozpore s pravidlami sa však môže pošťastiť každému, hoci aj nechcene a neúmyselne. Cena za takýto prehrešok má byť samozrejme primeraná, v neposlednom rade aj voči tomu, koľko ľudia v danom meste či jeho okolí priemerne zarábajú. Práve tu sa ukazuje, že bratislavské pokuty prevyšujú tie v bohatších krajinách.

Príkladom je Viedeň – za parkovanie bez platného parkovacieho lístka vám štandardne hrozí pokuta 36 eur. Ak v hlavnom meste Rakúska neoprávnene zaparkujete na verejnom parkovacom mieste v čase, kedy sa zaň platí, za stieračmi si s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete nemilý „pozdrav“. Ak sa chcete vyhnúť ďalším opletačkám, 36 eur musíte zaplatiť do 14 dní.

Zaujímavosťou je, že nižšiu pokutu za parkovanie môžete dostať aj vo švajčiarsokm Zürichu, kde sú platy niekoľkonásobne vyššie ako na Slovensku,. Pokuty za parkovanie tu začínajú na sume 40 CHF (v prepočte 40,88 eura). Napríklad v Nemecku majú pokuty odstupňované a detailne spracované v sadzobníku – ak zaparkujete na verejné parkovacie miesto a prekročíte povolenú dĺžku parkovania, vyjde vás to na 20 až 40 eur v závislosti od dĺžky trvania priestupku.

Polícia nemá kapacity na to, aby sa vo veľkom venovala prehreškom pri parkovaní - štát preto viac kompetencií od minulého roka pridelil samosprávam.

Samospráva: Nejde primárne o peniaze

Ešte do minulého roka samosprávy nemohli udelovať takéto pokuty za parkovanie v rámci inštitútu objektívnej zodpovednosti. Zmenila to až novela zákona o cestnej premávke, ktorá platí od mája 2021.

Bratislavská samospráva tvrdí, že parkovacia politika „nemá byť spôsob, ako získať viac peňazí do rozpočtu – je to nástroj na reguláciu dopravy, zvýšenie kvality života a udržateľnom rozvoji,“ tvrdí na oficiálnom webe.

Minimálne časť peňazí vybratá na príjmoch z parkovania skončí v projektoch, ktoré zlepšujú mobilitu. Mesto spomína napríklad parkovacie domy alebo cyklotrasy. Časť peňazí získajú mestské časti a tie ich môžu použiť na akýkoľvek účel bez ohľadu na to, či zlepšujú dopravu v meste alebo nie.

Ak dostanete oranžové upozornenie za nesprávne parkovanie v Bratislave, znamená to, že vám bola udelená pokuta - príde vám poštou.

Kedy dostanem pokutu?

Ak ste si na aute našli žltú nálepku, znamená to, že ide zatiaľ len o upozornenie na nesprávne parkovanie a pokuta majiteľovi auta nebude udelená, hoci zaparkoval nesprávne. „Žlté nálepky sú využívané najmä v prvé dni pri spustení novej zóny, ako upozornenie na platnosť nových pravidiel,“ vysvetľuje hlavné mesto.

V regulovaných zónach je možné parkovať len na vyznačených parkovacích miestach a s príslušným oprávnením – platnou parkovacou kartou alebo po uhradení hodinového parkovného, prizvukuje bratislavský magistrát. Horšie to skončí po nájdení oranžovej nálepky. Tá znamená, že ste zaparkovali bez oprávnenia a poštou vám príde pozdrav za spomínaných 78 eur.

SÚ POKUTY ZA PARKOVANIE NEPRIMERANE VYSOKÉ?
  • Nie, nemyslím si. Nevieš zaparkovať, tak plať. ( 9% )

     

  • Bezpochyby sú. Je to len forma druhotnej dane. ( 91% )

     

Odpovedalo 645 ľudí