Funkčná zmenšená replika

Prevodovka F1 je veľmi komplexná a navrhnúť ju, nie je žiadna sranda. Chlapík z Youtube kanálu Indeterminate Design sa však postavil pred túto výzvu a treba povedať, že úspešne. Prevodovku nie lenže navrhol, ale vyrobil ju aj pomocou 3D tlače. A nie je to len model, ktorý si dáte na poličku, ale fungujúca zmenšená replika. 

„Vždy som miloval technickú stránku motoršportu. Zvykol som pretekať a stavať vlastné autá, ale životné okolnosti sa zmenili. Tak som premýšľal, ako byť stále súčasťou tohto sveta a rozhodol som sa začať s týmito projektami,“ slová autora danej prevodovky na Reddite

Na svojom Youtube kanáli pridal 5 videí (ktoré nájdete na konci článku), v ktorých popisuje proces návrhu, výroby a konštrukcie prevodovky. Dizajn však nie je presnou kópiou prevodovky niektorého z tímov F1, ale skôr takým mixom rôznych dizajnov. 

„Je to veľmi odlišné od prevodovky v cestných autách. Najväčší rozdiel medzi touto a ostatnými pretekárskymi prevodovkami s pádlami je neuveriteľný level optimalizácie dizajnu/materiálov a rýchlosť radenia.“

V poslednom z piatich videí je prevodovka plne funkčná a pomocou pádiel na volante dokáže chlapík skutočne preraďovať prevodové stupne, čo je veľmi pôsobivé. Napriek tomu, že je prevodovka funkčná, nebolo by možné implementovať ju do skutočnej formuly z viacerých dôvodov. Jedným z nich je aj materiál, ktorý nie je dostatočne odolný a silný. To však otvára ďalšiu výzvu, nie len pre autora danej prevodovky, ale aj pre väčších výrobcov. Možno o pár rokov skutočne uvidíme fungujúci prototyp prevodovky v reálnej formule vyrobený čisto aditívnymi technológiami. 

Zdroj, video: Indeterminate Design