Už v súčasnosti existujú rôzne alternatívy k bežným palivám. Väčšina z nich je však viac či menej závislá na rope.

Všetky predpovede o presnom dátume vyťaženia ropy sú neisté. Zhodujú sa však v jednom. Stane sa tak ešte v tomto storočí. S tým súhlasiť môžete a nemusíte.

Spoločnosť Shell vypracovala dva podrobné odhady, v ktorých sa snaží určiť, čo sa stane v budúcnosti. Dala im názvy „Mountains a Oceans“. V skratke by som ich mohol popísať takto.

Mountains predpokladá, že v budúcnosti budú silnú rolu zohrávať vlády a ich regulácie. Vďaka nim dôjde k rozvoju miest a transformovaniu celej dopravy. Postupne sa bude dariť znižovať množstvo vypúšťaného CO2. Okolo roku 2030 sa stane hlavným palivom zemný plyn.

Ropa nedôjde zo dňa na deň. Bude to dlhodobý proces, na ktorý sa bude mať ľudstvo šancu pripraviť. Katastrofické scenáre sa tak podľa môjho názoru nenaplnia.

S ubúdajúcimi zásobami ropy bude cena benzínov a nafty stúpať.

Vízia Oceans vidí budúcnosť v číslach ekonomického rastu. Vďaka nemu bude stúpať dopyt po energiách. Vlády a ich regulácie nebudú až také podstatné, pretože väčšinu problémov vyrieši sám trh. Ropa a uhlie však nezmiznú, ale ostanú súčasťou energetických systémov. Ich postavenie však už nebude tak dominantné ako dnes. Porastie podiel obnoviteľných zdrojov. Okolo roku 2070 sa hlavným zdrojom energie na celom svete stanú slnečné lúče.

Áno, odhady vypracoval ropný gigant a je to vidieť. V porovnaní s ekologickými predpoveďami typu „všetci zomrieme alebo všetci budeme žiť v prvotnopospolnej spoločnosti“ je to príjemné osvieženie.

Na záver priprájam dokument, ktorý vykresľuje čo by sa stalo, ak by ropa došla zo dňa na deň.

Zdroj: tlačová správa

Prečítajte si aj:  Pätinový pokles cien ropy? Šanca existuje