Zmrazili im aj účty

Aktivisti, ktorí sa lepia na cesty, aby tak poukázali na hrozby a riziká spojené s klimatickou krízou, vzbudzujú vášne už dlhšie. Naklonená im isto nie je veľká časť verejnosti, ktorá potrebuje auto ako dopravný prostriedok na každodenné dochádzanie do práce. Ekoaktivistom sa istotne nepoďakovali ani posádky sanitiek. Tie totiž svojho časo uviazli v kolonách, ktoré zámerne spôsobujú.

Ak by ste si mysleli, že aktivity samozvaných strážov klímy budú beztrestne pokračovať, pohár trpezlivosti už zjavne pretiekol aj Nemcom. Tamojšia polícia sa najnovšie pustila do domových prehliadok a sedem obvinených vo veku od 22 do 38 rokov čelí podozreniu zo založenia zločineckej skupiny v zmysle paragrafu 129 nemeckého trestného zákona.

Aktivisti sa bránia, obvinenia odmietajú ako prehnané a absurdné. Uvedený paragraf sa vraj používa proti teroristom. Ekoaktivisti naopak štátnym autoritám odkazujú, že sa vraj "boja zničenia právneho štátu v dôsledku klimatickej krízy."

Vyšetrovacie orgány zmrazili aj viacero účtov skupiny, keďže Posledná generácia mala potenciálne zbierať peniaze na financovanie nelegálnych aktivít, konkrétne sa hovorí o sume 1,4 milióna eur. Navyše, dvaja členovia skupiny sa mali pokúšať rovno o sabotáž ropovodu.

Zdroj a foto: Spiegel