Počítadlo kilometrov je v dnešnej dobe dobré akurát na meranie intervalu výmeny oleja, filtrov a rozvodov.

Stáčanie, resp. upravovanie kilometrov sa môže zdať ako Slovenský problém. Ale nie je. S týmto podvodom bojujú štáty v celej Európe. V krajinách, kde sa podarilo takéto konanie obmedziť sa úprava počítadla prejdenej vzdialenosti vo veľkom uplatňuje pre jazdené autá určené na vývoz.

Spoločnosť Cebia vykonala prieskum s cieľom zistiť, koľko áut dovezených na Slovensko a do Česka má upravené počítadlo kilometrov. Firma sa sústredila na autá dovezené z Dánska, pretože z tejto krajiny nedovážame tak veľký počet áut ako napríklad z Nemecka. Z toho dôvodu je teda prieskum možné urobiť.

Výsledky hovoria o tom, že 61 % áut malo upravený tachometer. Priemerne boli autá stočené o 82 tisíc kilometrov. Rekordérom bolo vozidlo, ktoré niekto omladil o 192 tisíc km! Riaditeľ spoločnosti Cebia Martin Pajer tvrdí, že na Slovensku a v Česku je celkovo stočených približne 40 % automobilov.

Prieskum hovorí o tom, že 61 dovezených áut má stočené kilometre. Realita však môže byť ešte horšia. Presné čísla sa však nikdy nedozvieme.

Stočenému dovezenému autu sa dnes vyhnete len veľmi ťažko.

Včera nám v redakcii zaparkovala tlačová správa Spolku na ochranu vlastníkov automobilov (SOVA), ktorá sa tejto téme venuje z podobného hľadiska. Združenie si posvietilo na to, koľko firiem na Slovensku verejne ponúka úpravu počtu najazdených kilometrov. Rovnaký monitoring SOVA vykonala už pred troma rokmi.

Pre zistenie tohto čísla SOVA použila vyhľadávač Google, do ktorého zadávala heslá ako „úpravy tachometrov“ a podobne. Tým spôsobom našla celkovo 23 spoločností. Niektoré firmy na svojich stránkach podrobne vysvetľujú, ako zmenu urobiť tak, aby na ňu nikto neprišiel. Iné zase stáčanie obhajujú experimentálnymi dôvodmi.

Pred troma rokmi túto činnosť prostredníctvom internetu ponúkalo 21 firiem. Zaznamenali sme teda nárast. Podľa združenia SOVA je jediným riešením jasná kriminalizácia pretáčania tachometrov ako v Belgicku, Nemecku, či USA. „V týchto krajinách je trestné nielen tachometer pretáčať, ale tiež ponúkať túto službu, či programy a prístroje, ktoré to umožňujú. V tejto situácii už tak nie je potrebné dokazovať úmysel podviesť kupujúceho. Stačí dokázať, že niekto tachometer pretočil, a nasleduje trest odňatia slobody, prípadne veľmi vysoká pokuta,“ povedal Július Petrus, predseda združenia SOVA.

Zdroj: tlačové správy

Prečítajte si aj:  Slováci sa zbytočne stávajú odborníkmi na zaplavené autá