„Z hľadiska vplyvu na životné prostredie môžeme konštatovať, že iba Toyota Prius Plug-in je ozajstné zelené vozidlo.“

Čísla hovoria jasne. Pri kombinovanej spotrebe 1,0 l/100 km + 7,2 kWh/100 km bola produkcia emisií CO2 na úrovni 22 g/km a v prípade vybitej batérie sa hodnoty posunuli na 3,4 l/100 km a 79 g CO2 na kilometer. Súperov nechal hybridný Prius ďaleko za sebou. Celkovo získal 97 bodov. 50 za znečisťujúce látky a 47 za emisie CO2. Druhý v poradí VW Passat GTE strácal v súčte až 30 bodov.

Úspech je v prepracovanom hybridnom pohone 4. generácie

Podľa ADAC je jedine Toyota Prius skutočne ekologické auto. Za vynikajúcim výsledkom stojí skvelá 4. generácia hybridného pohonu Toyoty. Spolupráca elektromotorov s výkonom 68 kW a 1,8 l agregátom dokáže držať spotrebu aj produkciu znečisťujúcich látok na uzde. Spaľovací motor pracuje v Atkinsonovom cykle. Sací ventil zostáva nachvíľu otvorený aj počas kompresného zdvihu – teda dlhšie než zvyčajne. Časť zmesi sa pri kompresii vráti naspäť do sacieho potrubia a po uzavretí ventilu je kompresný pomer oproti expanznému relatívne menší. Tento cyklus síce zvyšuje účinnosť spaľovania na úkor výkonu, na ten má však hybrid elektromotory.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Celkovo sa Toyota Prius Plug-in v rebríčku TOP 10 umiestnila na 3. mieste za BMW i3 a Hyundaiom IONIQ. Výborný výsledok v eko teste dosiahla aj Toyota Mirai. Ponuka hybridných áut v Európe už dnes prekonáva ciele Nemecka do r. 2021, ktoré majú dosiahnuť úroveň najviac 95 g/km. Hybridy značky Toyota významným spôsobom prispievajú k strategickému plánu spoločnosti Toyota v oblasti životného prostredia Environmental Challenge 2050. Hlavným prvkom je zníženie emisií CO2 z áut o 90 % v porovnaní s rokom 2010.

ADAC EkoTest

Zdroj: Toyota, ADAC