Po 17 rokoch končí. Firma BPS Park už nebude vyberať parkovné v centre Bratislavy. Okolo troch tisíc parkovacích miest zoberie pod svoju kontrolu magistrát a zapojí ich do celomestskej parkovacej politiky PAAS. Stať sa tak má už v lete, konkrétne od augusta 2023, píše Denník N.

Pre súkromnú firmu išlo nepochybne o výnosné podnikanie, keďže parkovacie miesta sú najmä v centrálnej časti hlavného mesta nedostatkovým artiklom a ceny za parkovanie v súkromných garážach sa pohybujú spravidla na vysokých úrovniach. Primátor Bratislavy Matúš Vallo však skonštatoval, že spolupráca s BPS Park a takto nastavený podnikateľský model bol „mimoradne nevýhodný pre mesto a mestskú časť Staré Mesto“.

Výhody pre obyvateľov

S tým je teraz koniec a profitovať z toho budú môcť aj obyvatelia v centre, ktorí získajú parkovacie karty s výhodami vzťahujúcimi sa aj na iné lokality mesta. Okresný súd v predbežnom právnom posúdení skonštatoval, že zmluva BPS Park a mesta je neplatná. BPS Park má iný právny názor a zmluvu vníma ako platnú, no firma je vraj ochotná mimosúdne sa s mestom dohodnúť na ukončení spolupráce. Súd bude ešte musieť zároveň rozhodnúť o tom, či môže samospráva dať odstrániť značky, a to na základe odvolania BPS Park, uvádza Denník N.

Ak ste rezidentom v centre Bratislavy a máte dnes „starú“ kartu BPS Park, od augusta si budete musieť kúpiť rezidentskú kartu PAAS za 39 eur na rok. Pomernú, nevyčerpanú časť sumy na karte BPS sľúbila samospráva ľuďom vrátiť. Pozitívom teda je, že na zmenu prevádzkovateľa parkovacích miest nemajú doplatiť bežní ľudia. Viac informácií nájdete na oficiálnom webe parkovacej politiky.

Zdroj: Denník N / foto: cz.depositphotos.com