Jettu sme v minulosti v Európe poznali pod označením Bora.

Zástupca odborov v dozornej rade VW Bernd Osterloh v stredu vyhlásil, že pôsobenie v USA je katastrofálne. Spoločnosť údajne stále nevie, ako na tomto trhu uspieť. Nejde však o prvú kritiku na podnikanie za veľkou mlákou. V záujme zlepšovania hospodárskych výsledkov VW počas minulého mesiaca odvolal šéfa divízie pre USA. Jonathana Browninga nahradil Michael Horn.

Nový riaditeľ predchádzajúcemu vedeniu vyčítal, že neberie ohľad na dynamicky sa vyvíjajú trh v USA. Zástupca odborov Osterloh tvrdí, že situácia sa nezlepší ani do roku 2016. Na to, aby automobilka v USA konečne zaznamenala úspech, musí predstaviť viac nových modelov.

Vzhľadom na predajné čísla z minulých rokov je podľa mňa príliš silné hovoriť o katastrofe. Rovnako však nemôžeme hovoriť ani o oslnivom úspechu.

Niektoré typy v USA sú v porovnaní s európskymi mierne odlišné.

VW v súčasnosti v tejto krajine ponúka typy: Jetta, Passat, CC, Tiguan, Touareg, Golf, GTI, Beetle, Jetta SportWagen, Eos a Beetle Convertible.

VW v USA spravuje značky Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini a Volkswagen. Koncernu sa nedarí aj napriek tomu, že jeho predaje majú stúpajúcu tendenciu. V roku 2012 spoločnosť v tejto krajine predala 438 133 vozidiel VW. Naproti tomu v roku 2011 ich bolo len 324 402. Automobilka má v USA samozrejme kompletné zázemie, do ktorého patria továrne, dizajnové a výskumné centrum a ďalšie.

Európsky VW určite nemôže o hovoriť o katastrofe. Napriek tomu v našej diskusii viacerí uvádzate, že bratislavská továreň svojim zamestnancom zvyšuje nájomné za ubytovanie. Navyše od marca pravdepodobne dôjde k ohlásenému zníženiu miezd.

Stane sa VW najväčšou automobilkou na svete?