Bernhard Maier pracoval v Porsche 14 rokov. To je viac než dosť času získať presvedčenie, že športové autá a zážitky za volantom v nich sú nezameniteľné a jedinečné. A preto súčasné nastavenie škodovky s jediným modelom RS v ponuke nemusí byť dlho platné. Pán Maier má, snáď ako každý, kto kedy pre Porsche pracoval, pre športiaky slabosť. Nemusí a sotva to bude znamenať, že Škoda začne vyrábať skutočný športiak v podobe kupé. Také nemá a podľa všetkého nechystá ani Volkswagen, ani Seat. No mať v ponuke viac športových modelov z divízie RS by potešilo nejedného fanúšika okrídleného šípu.

Škoda Fabia III RS očami dizajnéra X-Tomi

Dnes ešte nie je jasné, či Maier túto myšlienku so svojim manžmentom presadí aj vo Wolfsburgu, predsa len aj on má svojich šéfov. Na vyjednanie modelov Fabia RS a Superb RS má však veľmi dobré podmienky. Škoda Auto celosvetovo rastie už niekoľko rokov a je úspešnejšia než kedy predtým. Dokonca sú trhy, kde je Octavia III RS žiadanejšia, než bežné modely. Samozrejme, športové modely musia dávať aj celkový zmysel. Očakávať preto 7-miestny Kodiaq RS vôbec nemusíme. Športovú línu, podobne ako nedávno predstavený Superb Sportline, podľa všetkého dostane.

Nie je vôbec isté, či Fabia III RS vznikne, ale ak áno, určite by prišla aj verzia Combi. (autor kresby X-Tomi)

Na jednej strane, Škoda Fabia RS by súperila hlavne so svojimi bratrancami v podobe VW Polo GTi a Seat Ibiza Cupra. A to môže byť z hľadiska koncernovej stratégie nežiadúce. Na strane druhej, technika je na sklade, stačí navrhnúť bodykit, doladiť jazdné vlastnosti a Fabia RS by mohla byť na svete za zlomok nákladov, ktoré by na to potrebovala iná konkurenčná značka.

Superbu III by štítky RS (so všetkým, čo k tomu patrí) veľmi pristali, čo poviete? (autor kresby X-Tomi)

Superb RS by si už vyžadoval väčšie investície, lebo nič podobné v koncerne nie je. Aspoň zatiaľ nie, aj keď ostrejší Passat R by mohol poslúžiť, ak vznikne. Nateraz tieto správy berte s veľkou rezervou, skôr v rovine Maierových a aj našich prianí...

Ak by sme sa nechali trochu uniesť, Superb RS by mohol získať aj špecifické farby. (autor kresby X-Tomi)