Zima je obdobie, keď na cestách vďaka počasiu číha najviac nástrah. Napriek tomu však štatistiky ukazujú, že viac nehôd sa stáva v letnom období. Kým ľudia prirodzene inklinujú k absolvovaniu tréningu školy šmyku na jeseň a v zime, odborníci vedia, že veci tu naučené pomôžu po celý rok. To si uvedomujú aj ľudia z OMV. Na jeseň preto mali súťaž, v ktorej mohli šťastní výhercovia získať kurz bezpečnej jazdy - ľudovo školy šmyku.

20 mladých vodičov vďaka OMV zistilo v profesionálnych bezpečných podmienkach ako zvládať krízové situácie a najmä, že preceňovať svoje schopnosti za volantom sa nevyplatí.

Teória je pekná vec, no praktická skúsenosť je na nezaplatenie

Táto výhra je o to hodnotnejšia, že pomôže účastníkom lepšie a kritickejšie odhadnúť svoje schopnosti. V konečnom dôsledku teda môže zachrániť životy, a to je najdôležitejšie. Keďže TopSpeed.sk a OMV dlhodobo spolupracujú, mali sme ako jediná redakcia na Slovensku možnosť absolvovať kurz spolu s 20 šťastnými výhercami.

 

Súťaž prebiehala na Facebooku a na to, aby sa človek zapojil, stačilo iba zodpovedať niekoľko tematických otázok. Záujem bol ozaj veľký, najmä medzi mladými. Výhercovia boli z rôznych kútov Slovenska a prišli na rozmanitých autách. Už na teoretickej časti bolo vidieť, že niektoré informácie, ktoré dostali, ich riadne prekvapili. Mnohí si tak vďaka emotívnemu, jednoduchému a jasnému výkladu uvedomili svoje chyby, ešte pred praktickou časťou. Prvá chyba bola často v nesprávnom sedení a držaní volantu. Ale som si istý, že viacerí si vďaka reálnym príkladom uvedomili, že agresívnou rýchlou jazdou v bežnej premávke nezískajú vôbec nič. Práve naopak, môžu veľmi rýchlo stratiť.

Odtrhová plošina rozhádzala aj vodičov veľmi stabilných áut. Fyzika nakoniec platí pre každého.

Teória je jedna vec, prax druhá. A práve preto sa väčšina účastníkov tešila najmä na poobednú praktickú časť. Je to pochopiteľné. Každý z nich totiž rád sedí za volantom, a tak bola veľmi lákavá možnosť zistiť svoje limity a vyskúšať si ako zvládať krízové situácie. A tak po napravení zlých návykov ohľadom sedenia nasledoval tréning krízového brzdenia, vyhýbania sa prekážke a, samozrejme, zvládania nedotáčavého šmyku a pretáčavého šmyku na odtrhovej plošine. Všetko prebiehalo v bezpečných priestoroch areálu školy šmyku na Slovakiaringu.

 

Viacerí vodiči behom trojhodinovej praktickej časti zistili, že nie sú až takí rýchli, ako si mysleli a verím, že všetci išli domov trochu pomalšie, ako keď ráno prichádzali na kurz. Každopádne, po absolvovaní kurzu sa drvivá väčšina účastníkov zhodla, že podobné vyučovanie a najmä fakty z teoretickej časti by mali byť súčasťou základného vodičského kurzu. Vďaka OMV teda 20 mladých ľudí zistilo, že aj o 10 km/h menej môže zachrániť život a že je lepšie sa do krízovej situácie vďaka rozumnej a predvídavej jazde vôbec nedostať.