Počuli ste už o technológii, vďaka ktorej by mali vodiči učiť autá, ako jazdiť? Pri autonómne jazdiacich autách to môže byť dobrý nápad. Nissan v oblasti inteligentnej mobility predstavil na veľtrhu CES novinku v podobe technológie Brain-to-Vehicle (z mozgu do vozidla) alebo v skratke B2V. Podarí sa tak naučiť automobily správnej jazdy? Alebo sa môžu od nás naučiť všetkým zlým správaniam na cestách?

Podľa Nissanu by vozidlá mohli interpretovať signály z mozgu vodiča a zlepšiť tak prípadný autonómny režim. Výkonný viceprezident Nissanu, Daniele Schillaci, prezradil, že väčšina ľudí by dnes najradšej nechala autonómny režim šoférovať a o nič sa nestarali. Takzvane by prenechali kontrolu strojom. Je to však správne riešenie?

Umelá inteligencia sa môže naučiť pomáhať vodičom v rýchlejšej reakcii.

MÁ UMELÁ INTELIGENCIA V AUTOMOBILOVOM SVETE BUDÚCNOSŤ?

MÁ UMELÁ INTELIGENCIA V AUTOMOBILOVOM ...

Pojem umelá inteligencia vo mne evokuje zvyčajne sci-fi filmy. Pomaly ale vývoj smeruje k jej vytvoreniu a uplatnenie si vraj ...

09. 01.
PODĽA MAZDY AŽ 2/3 VODIČOV CHCÚ ŠOFÉROVAŤ AUTÁ V BUDÚCNOSTI

PODĽA MAZDY AŽ 2/3 VODIČOV CHCÚ ...

Každú chvíľu sú tu novinky o autonómnych autách. Budúcnosť sa blíži, avšak aký je názor väčšiny vodičov? Chcú ...

15. 12. 2017

Počas predvídania môže mozog vodiča inicializovať určitý pohyb, ktorý už predtým začne technológia podpory vodiča prediktívne vykonávať. Na základe detegovania a vyhodnotenia takzvaného nepohodlia vodiča dokáže táto umelá inteligencia zmeniť jazdný štýl v autonómnom režime. Ak sa teda nebudete cítiť dobre, vozidlo na základe vašich vnemov spomalí alebo prestane predbiehať.

Počas testov má vodič na sebe masku, ktorá meria aktivitu mozgových vĺn.

Vodič má počas testov na hlave zariadenie, ktoré meria aktivitu mozgových vĺn a tie následne analyzujú autonómne systémy. Vďaka predvídaniu dokážu systémy zrýchliť jednotlivé kroky, ako napríklad otočenie volantu alebo spomalenie vozidla o 0,2 až 0,5 sekundy. Tieto zásahy sú takmer nepozorovateľné. Čo si o tom myslíte? Má sa šancu umelá inteligencia naučiť rýchlejšie reakcie od nás, vodičov? Prípadne nejaké naše zlozvyky?

 

Zdroj foto: Nissan