Možno nie všetci vodiči vedia, že na diaľnici je na Slovensku stanovená minimálna rýchlosť 80 km/h. To bolo radosti, keď novela prešla. Na rýchlostných cestách a diaľniciach sme sa zbavili áut ako Avia, V3S a podobných starčekov. Všetci to však evidentne nevedia. Vodiči neustále, často oprávnene hromžia, že policajti tu merajú prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti všade, často a na nezmyselných miestach... Vodičská "šikana" je tu na dennom poriadku. Ale toto? Pokuta za pomalú jazdu? Kto z vás a kedy naposledy o nej počul? Alebo inak, počuli ste o nej vôbec niekedy? Že je možné ju udeliť je jedna vec. No realita? Priznám sa, ja ešte nie. No polícia SR tvrdí, že realizuje aj tento druh pokút. Na ich FB profile sa pred pár dňami objavil tento príspevok:

Policajti Diaľničného oddelenia PZ Bratislava spozorovali na diaľnici D1 v smere do Bratislavy vozidlo idúce rýchlosťou nižšou, akou zákonom stanovených 80 km/h. Vodič na osobnom vozidle zn. Peugeot 406 svojou jazdou bránil plynulosti cestnej premávky, najmä nákladných vozidiel idúcich v pravom jazdnom pruhu. Policajti vodiča predpísaným spôsobom zastavili a podrobili kontrole. Po tom, čo autu zistili zlý technický stav vozidla, zadržali osvedčenie o evidencii vozidla a tabuľky s evidenčným číslom. Vodičovi zároveň uložili blokovú pokutu vo výške 50,- €.

Komu niet rady...

Rovnaká hliadka o 3 hodiny neskôr spozorovala uvedené vozidlo opäť. Tentokrát prechádzal po diaľničnom obchvate v Bratislavy. Policajti nepoučiteľného vodiča zastavili a na mieste mu zadržali aj vodičský preukaz... Snáď to už pán teraz pochopí... :)