Papierovačky

Na začiatok je potrebné registrovať sa na webovej stránke Boltu. Samozrejme je nutné mať stiahnutú aplikáciu Bolt Vodič a vodičský preukaz. K nemu je potrebný aj preukaz vodiča taxislužby. Na jeho získanie by ste pre urýchlenie procesu mali dodať výpis z registra trestov, ktorý nie je starší než 3 mesiace. Úrad si ho zabezpečí aj sám, no celé konanie bude prebiehať dlhšie. Výpis z registru trestov dostanete na akejkoľvek pobočke Slovenskej pošty. Rovnaký scenár platí aj pre výpis z evidenčnej karty vodiča. Nemusíte ho dokladať, ale proces to urýchli. K získaniu preukazu ďalej potrebujete doklad o zdravotnej spôsobilosti, ktorý vystaví praktický lekár. Bolt odporúča vytlačenie dokumentu, ktorý vám lekár vypíše.

Dopravný psychológ vám vystaví doklad o psychickej spôsobilosti. Po vybavení potvrdení už ostáva iba farebná fotografia 35x 45 mm, kópia vodičského preukazu a uhradený správny poplatok vo výške 50 €. Formulár žiadosti o preukaz vodiča taxislužby si môžete zažiadať na okresných úradoch, klientstkých centrách v kraji, kde žijete, podnikáte, alebo v mieste vášho trvalého bydliska.

Na zapísanie vozidla do koncesie musíte priložiť kópiu osvedčenia o evidencii vozidla - veľký technický preukaz. Ďalej potrebujete fotokópie protokolov alebo osvedčenia o emisnej kontrole a o kontrole technického stavu vozidiel. Pozor, nesmú byť staršie ako 1 rok. Ak vozidlo nie je zapísané priamo na vás, je nutné doložiť aj zmluvu o prenájme vozidla. Potrebujete ho aj v prípade, ak budete jazdiť na rodičovskom aute.

Registrácia online

Registrácia je pomerne jednoduchá a prebieha online. Všetko čo budete musieť vyplniť si môžete prezrieť v priloženej galérii. Auto, s ktorým chcete pre Bolt jazdiť nesmie byť staršie, ako 15 rokov, čiže vyrobené najneskôr v roku 2005. Donedávna bola pre koronavírus povinná aj prepážka, medzi vodičom a cestujúcim na zadnom sedadle. Povinné označenie auta Taxi vám Bolt pošle zdarma kuriérom pod podmienkou, že za tri mesiace uskutočníte aspoň 100 jázd. Ak odjazdíte menej, bude vám naúčtovaných 35 €. Ak si auto necháte polepiť logom Bolt, dostanete ku každej jazde extra 10 %.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 9 obrázkov

Poďme teda ku peniazom. Oficiálny blog sľubuje v Bratislave vyše 16 € na hodinu, cez víkendy do konca až 25 €. V metropole východu, Košiciach, sa zárobky pohýbujú od 13,5 € do 20 €. V iných mestách by to malo byť od 8 po 10 €. Znie to lákavo, ale treba rátať aj so spätnými investíciami. Auto si musíte tankovať a ak nemáte zákazku, musíte krúžiť do kola a čakať. Tým pádom iba míňate palivo bez zisku. Takisto sa zvyšujú aj servisné nároky na vaše auto. Väčšina vodičov, ktorí to berú iba ako voľnočasovú aktivitu popri práci jazdia skôr na večer, kedy sú zárobky vyššie. Sám mám s Boltom skúsenosti, ale z pozície zákazníka. Častokrát som stretol s ľuďmi, ktorí jazdili skôr pre zábavu. V Bratislave sa tak môžete previezť s BMW radu 7, Peugeot 308 GTi, alebo Teslou Model 3.

Taxikár by mal aspoň trochu poznať svoje mesto

Zažil som však aj situácie, pri ktorých som pochopil, prečo tradičný taxikári neznášajú Bolt. Vodičov, ktorý netušia kadiaľ jazdia. Nedáva logiku, aby niekto, kto nepozná Bratislavu, alebo iné veľké mesto, robil šoféra z povolania. Waze je síce skvelá navigácia, ale znalosť ulíc je pre toto povolania priam nevyhnutná. Príliv cezpoľných vodičov tak zvýšil počet nehôd, znížil kvalitu vozového parku a, nie len v mojich očiach, uškodil reputácii tejto služby. Ničím výnimočným nie sú situácie, kedy sa riziko nehody výrazne zvyšuje s prítomnosťou vozidla so zeleným strešným označovačom. Ďalším extrémom sú ľudia, ktorí si Bolt pomýlili s fulltime prácou a jazdia viac ako 12 hodín denne. Takáto paní ma raz viezla jeden večer domov z centra mesta. A počas cesty dostala mikrospánok z ktorého ju zobudila až dopravná značka. Tú našťastie iba oškrela a pokračovali sme domov. Teda, ja už radšej pešo.

Bolt dokáže byť určite dobrá brigáda, ak nedokážete nájsť letnú brigádu. To mi potvrdili aj ľudia z môjho okolia, ktorí už pod hlavičkou Boltu robili taxikárov. Ste si sám sebe pánom a môžete naraziť na skvelých zákazníkov, ale nájdu sa aj tichí, alebo drzí. Dôležité je poznať mesto, v ktorom by ste chceli jazdiť. Bolt momentálne operuje v Bratislave, Košiciach, Martine, Nitre, Poprade, Prešove, Prievidzi, Trnave a Žiline. Nikdy netestujte svoje fyzické hranice, pretože nemáte v rukách iba svoj život, ale aj pasažierov vzadu. Ak sa teda rozhodnete začať brigádovať takýmto spôsobom, želám vám veľa šťastných kilometrov.

Zdroj: blog.bolt.eu

Foto: Clouds Magazine, investinestonia.com, mojandroid.sk