Na Slovensku sú niektoré cesty v úbohom stave.

Na Slovensku sú niektoré cesty v úbohom stave.

Všetci by sme si tu a teraz mali sľúbiť, že sa aspoň pokúsime uplatňovať svoje práva. To znamená, že budeme vymáhať náhradu škody napríklad od správcu cesty, na ktorej sme zničili časť svojho auta. Okrem iného to bude správcov nútiť udržiavať cesty v lepšom stave.

Iveta Fedorová zo Slovenskej správy ciest pre denník Sme povedala, že v prípade poškodenia auta na výtlku máme postupovať ako pri dopravnej nehode. To znamená, že ak presekneme pneumatiku na poriadnej diere mali by sme privolať políciu. Ďalej by sme mali trvať na riadom zdokumentovaní a riešení formou škodovej udalosti. Pre istotu môžeme urobiť vlastnú fotodokumentáciu. Náhradu škody je možné uplatniť písomne u správcu cesty. Rovnako pomôže aj obhliadka auta v poisťovni, kde má správca uzatvorenú zmluvu o zodpovednosti za škodu. Ak nie je možné vykonať obhliadku vozidla okamžite a auto potrebujete, mal by pomôcť napríklad protokol o geometrii vašich kolies zo servisu.

Úspešnosť vymáhania je neistá. Mnoho ľudí sa však ani nepokúsi uplatniť svoje práva a radšej si škodu opravia za vlastné.
Oprava niektorých úsekov nepomôže. Jediná istota je vo výmene asfaltového koberca. Na to však už tradične nie sú peniaze.

Oprava niektorých úsekov nepomôže. Jediná istota je vo výmene asfaltového koberca. Na to však už tradične nie sú peniaze.

Ak však z nejakých dôvodov nebude možné uplatniť náhradu škody u správcu komunikácie, môžete sa obrátiť na svoju poisťovňu. V tom prípade však potrebujete havarijné poistenie.  S PZP to nemusíte ani skúšať.

Horšie je, že neexistuje žiadna štatistika úspešnosti vymáhania takejto náhrady škody od správcov komunikácii. Mnoho z vás bude určite skeptických k tomuto postupu, no iný nie je. Takže neostáva nám nič iné, len v prípade potreby to skúsiť a dúfať, že budeme úspešní.

Zdroj: auto.sme.sk