Ak budeme riešiť bezpečnosť automobilov, musíme zmieniť značku Volvo. Švédi patria na poli bezpečnosti k priekopníkom a ich produkty dostávajú pravidelne tie najvyššie hodnotenia z nárazových skúšok. Dôvod? Pre Volvo je bezpečnosť synonymom. Rovnako je tomu aj v prípade 2. generácie stredne veľkého SUV XC60. Švédi pri testovaní nešetrili a rozbili niekoľko exemplárov.

Autá s vysokým ťažiskom sa prevrátia jednoduchšie ako bežné osobáky. Nové SUV tak posielajú v teste cez strechu rýchlosťou 50 km/h.

Vo Volve berú bezpečnosť vážne, a preto ich odborníci analyzujú reálne nehody a na základe údajov z nich navrhujú bezpečnejšie autá. Nárazové testy dnes väčšinou prebiehajú pomocou počítačových simulácií. Po prvé je to lacnejšie a po druhé rýchlejšie. Prípadné nedostatky sa dajú odhaliť ešte v prvotných fázach vývoja. Napriek tomu sú reálne nárazové skúšky nutné. Volvo má pre tieto účely vlastné centrum bezpečnosti v Gothenburgu. Automobilka tu vykonáva okrem tradičných testov, ktoré poznáme z agentúr EuroNCAP a IIHS, aj iné scenáre. Náraz do stromu, náraz do zadnej časti vozidla, roll over test a podobne.


Rozsiahlemu testovaniu podrobili zamestnanci aj Volvo XC60. Automobilka uvoľnila videá z niektorých skúšok. Autá s vysokým ťažiskom sa prevrátia jednoduchšie ako bežné osobáky. Nové SUV tak posielajú v teste cez strechu rýchlosťou 50 km/h. Auto spraví niekoľko kotrmelcov a zvonku si to odnesú akurát spätné zrkadlá. Priestor pre posádku zostal bez porušenia.

V ďalšom teste pošlú auto proti nedeformovateľnej prekážke v tempe 56 km/h so 100% prekrytím prednej časti. Posledná skúška ukazuje náraz v rýchlosti 64 km/h s prekrytím 25 % (small overlap test). Nie je prekvapením, že obe čelné zrážky zvládne bez problémov.

V moderných autách však nestačí len dobrá pasívna ochrana. Volvo je priekopníkom v oblasti bezpečnostných asistentov a potvrdzuje to aj aktívny riadením. V niektorých situáciách tak dokáže automaticky zatočiť a vyhnúť sa zrážke. Volvo má ambicióznu víziu, podľa ktorej by v ich autách vyrobených po roku 2020 nemal nikto zomrieť. Dôležitú úlohu budú hrať práve aktívne bezpečnostné prvky.

 

Zdroj: Volvo

TAKTO VYZERÁ NOVÉ VOLVO XC60 PLNÉ BEZPEČNOSTNÝCH ASISTENTOV

TAKTO VYZERÁ NOVÉ VOLVO XC60 PLNÉ ...

Volvo ukázalo v Ženeve dlho očakávanú novinku v podobe XC60. To má pred sebou neľahkú úlohu, pretože musí naviazať na ...

07. 03. 2017
NOVÉ VOLVO XC60 SA AUTOMATICKY VYHNE PREKÁŽKE

NOVÉ VOLVO XC60 SA AUTOMATICKY VYHNE ...

Novú generáciu Volva XC60 spoznáme už 7. marca v Ženeve. Značka pokračuje v predstavovaní kľúčového typu. Po ...

28. 02. 2017