Opäť sa vraciam k téme vozidiel s právom prednostnej jazdy. V malom meste sú majáky a húkačky raritou. Vo väčších mestách sú bežné, ale aj tak mnohým, keď ich vidia a počujú, behá mráz po chrbte. V tej chvíli je najdôležitejšie nezazmätkovať. Ak sa vodiči správajú ako "telce", záchrana nepríde včas! Tu je "krásny" dôkaz z českej diaľnice D1.

Zmätkovanie auta v kolóne je pre záchranárov doslova trápením.  

Video pochádza z moravského úseku diaľnice, kde sa stala pred pár dňami vážna dopravná nehoda. Je natočené z vozidla hasičov, ktoré sa na miesto udalosti presúva. Kým nedorazia do kolóny, je zvyčajne presun na miesto plynulý. Problémy takmer vždy začínajú na miestach, kde je veľa stojacích áut. V Čechách platí model, v ktorom sa vodiči musia pri troj- a viacpruhovej diaľnici odstupovať všetky vozidla naľavo, akurát jeden posledný pruh vpravo čo najviac na pravý okraj vozovky. Pri dvojpruhovej ceste sa priechodná ulička vytvára v Čechách v strede. U nás, alebo v iných krajinách to neplatí, o tom som písal v článku Je lepší núdzový pruh na diaľnici v strede alebo na krajnici? Tu krásne vidno, ako vodiči zmätkujú a nesledujú dianie okolo seba. Pritom miesta na uvoľnenie prejazdu je viac než dosť.

Poviete si, čo s tým? V praxi sa s tým veľa spraviť nedá. Dá sa šíriť len osveta. Budete mi možno odporovať, veď ale existujú za to pokuty. Áno, existujú, ale reálne sa pri presunoch na udalosti neukladajú. Keď sa policajti a záchranári presúvajú niekam na majákoch, je pre nich priorita ochrana a záchrana života, zdravia a majetku. Jediná možnosť by bolo vyžiadať okamžite od vodiča doklady a za priestupok ho vyriešiť až keď pominie nebezpečenstvo. Lenže to je tiež zdržanie. Prípadne je tu ešte jedna teoretická možnosť, a tou je inštitút objektívnej zodpovednosti, ak je priestupok dôkladne zadokumentovaný. Lenže to sa tiež nevykonáva. Policajtom tak neostáva nič iné, len v spolupráci s hasičmi a saniťákmi vykonávať akcie zamerané na toto neakceptovateľné správanie vodičov. Ako to vyzerá si pozrite v reportáži TV JOJ.

Zdroj: Tydenikpolicie.cz, TV JOJ

JE LEPŠÍ NÚDZOVÝ PRUH NA DIAĽNICI V STREDE ALEBO NA KRAJNICI?

JE LEPŠÍ NÚDZOVÝ PRUH NA DIAĽNICI V ...

Zápcha na diaľnici nie je nič výnimočné. Stačí malá kolízia alebo pokazené auto a plynulosť premávky je hneď ...

20. 07. 2017
AUTÁ S PRÁVOM PREDNOSTNEJ JAZDY. AKO TO S NIMI JE?

AUTÁ S PRÁVOM PREDNOSTNEJ JAZDY. AKO TO S ...

Na ceste sme si vraj všetci rovní. Realita nás denne presviedča, že sú rovní a rovnejší. Ale teraz nemyslím frajerikov ...

27. 10. 2016