V žiadnej mne známej krajine nie je povinnosť mať letné pneumatiky na vozidle daná legislatívne. Napriek tomu existuje niekoľko dôvodov, prečo sa s príchodom teplých dní jari vyplatí auto zo zimných pneumatík prezuť na letné. Zďaleka sa nejedná len o vzhľad auta v prípade, že z menších zimných kolies chcete na krajších väčších diskoch športovejšie nízkoprofilové plášte. Aj keď, samozrejme, estetická stránka je tiež pádny argument, prečo prezúvať.

 

No patrí do rodiny iracionálnych dôvodov. :) Väčšinu nových vecí nakupujeme viac srdcom než rozumom. No kúpa letných pneumatík by do tejto skupiny komodít patriť nemala. Je zrejmé, že mať ich obuté na aute prináša hneď niekoľko merateľných a neodškriepiteľných výhod. 

Racionálne dôvody, prečo na leto prezuť zo zimných na letné pneumatiky:
 

* stúpa ovládateľnosť vozidla,
* klesá brzdná dráha vozidla,
* stúpa kilometrový výkon pneumatík,
* klesá spotreba paliva,
* stúpa jazdný komfort v oblasti nižšej hlučnosti.

Tieto racionálne dôvody slušne dokumentuje krátke video spoločnosti Michelin. Z neho som sa osobne dozvedel niekoľko faktov, ktoré ma skutočne prekvapili. Tušili by ste napríklad, že zo štatistík 12 000 nehôd v EÚ vyplýva, že až 76% nehôd sa v letnom období stane za sucha v peknom počasí? Len 24% keď prší... Vysvetlenie je celkom jednoduché. Keď sú cesty mokré, drvivá väčšina vodičov jazdí opatrnejšie, mnohí až prehnane preľaknuto. Naopak, za sucha sú zrazu všetci pretekári...

Online obchod MOTOINTEGRATOR má skutočne veľký výber. V troch základných cenových kategóriách môžete vyberať v špičkovej triede pneumatík PREMIUM, rozumnej voľbe STREDNÁ TRIEDA alebo lacné pneumatiky v sekcii BUDGET.