V dnešnej dobe poistíte takmer všetko. Ako zákazník máte na výber z veľkého množstva poisťovacích subjektov. Stačí si len vybrať. Medzi poisťovňami existujú rozdiely. Pri uzatváraní zmluvy si poriadne prečítajte podmienky, aby ste neplatili za niečo, čo vôbec nepotrebujete. Nedávno som sa venoval článku o naturálnej reštitúcii poškodeného z PZP v prípade nehody. Dnes tu máme článok o poškodeniach na výtlkoch krytých z PZP.

Nie je PZP ako PZP. Lacné neznamená dobré a naopak. Pri uzatváraní zmluvy si poriadne prečítajte podmienky plnenia.

PZP sa na Slovensku uzatvára na vozidlo, nie na vodiča, tak ako to je v niektorých krajinách. Povinnosť uzatvoriť poistnú zmluvu PZP má každý, kto je držiteľom vozidla s evidenčným číslom, prípadne špeciálnych vozidiel pohybujúcich sa po cestných komunikáciách. Táto povinnosť je daná zákonom. V prípade, že spôsobíte dopravnú nehodu a máte platné PZP poistenie, všetky finančné náklady (v rámci limitu poistného krytia) na pokrytie škôd spôsobených iným osobám za vás uhradí poisťovňa, v ktorej ste povinné zmluvné poistenie uzavreli.

 

Poisťovne v záujme uchmatnúť si zákazníka ponúkajú k PZP balíky. Niektoré pripoistia čelné sklo, iné stret zo zverou, alebo poškodenie živlom, ba dokonca aj poškodenie auta vjazdom do výtlku. 

Aj kvalitní predajcovia diskov a pneumatík ponúkajú pri kúpe rôzne druhy pripoistenia...

O živle, zveri a čelnom skle mnohí vedia. Poďme konkrétne k výtlku. Len malé percento poisťovní na Slovensku túto službu ponúka. Čo robiť, ak si takto auto poškodíte? Zavolajte hneď asistenčnú službu poisťovne, opíšte problém a riaďte sa ich pokynmi. Ak poisťovňa kryje takúto škodu, môžu (ale nemusia) žiadať záznam z polície. V takomto prípade volajte 158 a zotrvajte na mieste do príchodu hliadky dopravnej polície. 


Čo v prípade, keď takéto krytie poisťovňa nekryje? Máte inú možnosť. Zavolať políciu, ktorá vec riadne zadokumentuje, a budete škodu vymáhať súdnou cestou od správcu komunikácie. Tento spôsob je náročný ako finančne, tak časovo. A v prípade neúspechu vás to v konečnom dôsledku môže vyjsť viac, ako nové koleso, rameno a geometria.


Na Slovensku je pár úspešných rozsudkov v prospech poškodeného vodiča. Ale súdny precedens nie je možné aplikovať na každý prípad, nie sme v Amerike. Vy, ako vodič, v prvom rade musíte predvídať, že na vozovke môže byť nejaký druh závady, alebo prekážky.

 

Ako môže dopadnúť nekvalitný disk náletom do jamy si pozrite vo videu.... 

POISŤOVNE ÚDAJNE PREPLATIA POŠKODENÉMU Z PZP OPRAVU AUTA

POISŤOVNE ÚDAJNE PREPLATIA POŠKODENÉMU Z ...

Povinné Zmluvné Poistenie PZP musí platiť každý vodič. Je dané zákonom a nie nadarmo sa volá povinné. Je jedno, v ...

31. 12. 2016
VZŤAHUJE SA ZÁRUKA NA JAZDENÉ AUTO?

VZŤAHUJE SA ZÁRUKA NA JAZDENÉ AUTO?

Pod článkom dovoz auta zo zahraničia sa rozbehla zaujímavá diskusia na tému záruka na jazdené auto. Problematika sa ...

12. 12. 2016