Sú pretekári športovci? Dobrá otázka. Niektorí ľudia hovoria, že áno a majú rešpekt pred pretekaním. Iní si myslia, že nie, pretože to označujú len ako zábavku a pretekári podľa nich nie sú naozajstní športovci. Do druhej skupiny patrí aj Donovan McNabb, bývalý hráč amerického futbalu v najvyššej lige NFL. Na otázku, či si myslí, že Jimmie Johnson, aktuálne 6-násobný šampión Nascar, je športovec odpovedal: „Nie, on len sedí v aute a šoféruje.“

Bývalý hráč NFL Donovan McNabb povedal, že 6-násobný šampión Nascar Jimmie Johnson nie je športovec. Jimmie ho pozval na ovál, aby si to vyskúšal. McNabb sa v aute veľmi nepredviedol a na rovinke sa odvážil len na 190 km/h.

McNabbov názor vyvolal veľkú nevôľu v radoch fanúšikov Nascar a rozhorčené diskusie na túto tému. Jimmie Johnson reagoval tak, ako sa na skúseného pretekára patrí. Podľa neho McNabb nemá dosť informácii z pretekárskeho prostredia, a tak ho pozval na trať.

Najprv McNabba posadili na sedadlo spolujazdca zavádzacieho vozidla a ukázali mu, čo a ako na trati. Potom sadol do Nascar auta a vyskúšal si to naostro. Ak by ste čakali, že hráč NFL má gule, tak ste na omyle. McNabb sa ani zďaleka nepriblížil rýchlosti 300 km/h, ktorú jazdci Nascar bežne dosahujú, na rovinke oválu sa odvážil len na 190 km/h. No názor nezmenil ani po jazde v pretekárskom aute.

Na zúbok sporu sa pozreli aj v Rising Star Racing. Počas otvorených testov v Barber Motorsport Park jazdil Josef Newgarden s monopostom série Indycar napojený na prístroje. V pokoji mu namerali tep 45 – 50 úderov za minútu a aktivitu pľúc 10 – 12 nádychov za minútu. Počas jazdy je pretekár vystavený veľkej záťaži, o čom svedčia namerané hodnoty tepu 190 úderov za minútu a aktivity pľúc 35 nádychov za minútu. Na rozdiel od futbalistu si ale pretekár nemôže dovoliť poľaviť počas pretekov a vydýchať sa. V aute je nezriedka vystavený teplotám cez 40°C a to nehovorím o preťaženiach. Toto všetko musí zvládnuť bez zaváhania, inak môže ohroziť seba a aj ostatných pretekárov na trati.

SÚ PRETEKÁRI ŠPORTOVCI?

  • Áno, jednoznačne. ( 86% )

     

  • Je mi to jedno. ( 6% )

     

  • Nie, oni len sedia v aute a šoférujú. ( 8% )

     

Odpovedalo 176 ľudí