Autonómne Lexusy privítame začiatkom 20. rokov tohto storočia. Toyota pripraví jazdu bez zásahov vodiča 4. úrovne najprv pre luxusnú odnož značky. Nepôjde však o hromadné masové nasadenie aj do lacnejších modelov. Jedným z dôvodom je, ako inak, cena riešení a súčastí systému. Navyše, Toyota vidí priority v „základnejších“ bezpečnostných aplikáciách, ako sledovanie a udržiavanie jazdného pruhu, autonómna jazda musí počkať.

Drahé riešenie len pre luxusnú značku

"Riešenie vyžaduje snímače, ktoré sledujú ďaleké vzdialenosti a vysoko výkonné počítače. To všetko je veľmi drahé," povedal Ken Koibuchi, generálny riaditeľ Toyoty, zodpovedný za autonómnu jazdu. Systém vyvíjajú a zdokonaľujú v domovskom Japonsku. Do ostatných častí sveta príde neskôr, kvôli inej a menej modernej infraštruktúre. Koibuchi hovorí o Spojených štátoch ako o krajine, kde často chýbajú pruhy a čiary. Odlišná cestná infraštruktúra a návyky vodičov vyžadujú samostatnú implementáciu. Toyota vyvíja autonómne jazdenie paralelne pre Japonsko aj pre USA. Ako to bude v Európe, ukáže čas. 

Vlajková loď Lexus LS dostala niektoré riešenia pre samostatnú jazdu v Japonsku, ktoré zákazníci v Amerike nevyužijú. Prvým je asistent zmeny jazdného pruhu bez zásahu vodiča. Lexus LS vie aj spomaľovať v zákrutách a udržiavať jazdný pruh. Spolieha sa na vysoko detailnú GPS mapu ciest, dostupnú v Japonsku.

Počítajú aj s palivovými článkami

Lexus predstavil vízie a technológie na autosalóne v Tokiu 2017 na elektrickom koncepte LS+. Značka sa nespolieha len na elektromobily, ale aj na palivové články. „Uvažujeme nad rôznymi druhmi pohonov, nielen EV, ale aj FCV," povedal Yoshihiro Sawa z Lexusu. Oba „zelené“ pohony potrebujú aerodynamické zlepšenia pre zvýšenie dojazdu a v prípade palivových článkov aj zlepšený tepelný manažment.

Lexus LS+ Concept

AUTONÓMNY LEXUS S DVOMA VOLANTMI?

AUTONÓMNY LEXUS S DVOMA VOLANTMI?

Autonómne jazdiace automobily musia absolvovať množstvo náročných testov, ktoré by ich mali pripraviť na scenáre ...

22. 10. 2017
NEUVERÍTE, KOĽKO TRVAL VÝVOJ LAKU PRE LEXUS LC 500. AŽ 15 ROKOV!

NEUVERÍTE, KOĽKO TRVAL VÝVOJ LAKU PRE ...

Fascinuje ma pokrok na poli automobilovej techniky. Súčasnosť môjmu záujmu praje aj nepraje. Automobilky skracujú ...

11. 10. 2017