Elektromobilita má hýbať svet. Každý kľúčový výrobca má v ponuke aspoň hybrid. Majú však o ten trend záujem aj zákazníci? Mazda si dala urobiť prieskum, ktorý hovorí jasne. Vo väčšine vodiči chcú spaľovacie motory využívať naďalej, elektromobily nie sú až tak populárne, ako sa to snažia prezentovať výrobcovia...

Podľa prieskumu značky Mazda vidia vodiči budúcnosť pre spaľovacie motory pozitívne. Je o tom presvedčených až takmer 60 % z opýtaných. Skúmali názory ozaj nemalej vzorky, pýtali sa presne 11 008 respondentov.

Takmer 60 % opýtaných z viac než 11-tisíc respondentov verí a chce spaľovacie motory. 31 % opýtaných dokonca vidí budúcnosť aj pre vznetové motory a chceli by ich stále na trhu.

Prieskum Mazda Driver Project realizovali na 11-tich európskych trhoch. 58 % opýtaných verí, „že je tu veľa možností na inováciu a vylepšenie v oblasti zážihových a vznetových motorov“. V Poľsku je o tom presvedčených až 65 % respondentov, v Nemecku, Španielsku alebo Švédsku viac ako 60 %.

Viete si predstaviť šoférovať takúto RX-8 s elektromotorom? Asi nie. To si myslí aj takmer 60 % opýtaných, ktorí veria v budúcnosť pre spaľovacie motory.

Hlavné výsledky sú tak jednoznačné, viac ako polovica opýtaných vidí možnosť zlepšenia pre spaľovacie motory a nie ich skorý zánik. Otázkou však zostáva, čo na to povedia konštruktéri, ktorí sa denne s problémami vývoja stretávajú. V prieskume sa 31 % opýtaných vyjadrilo, že dúfajú v budúcnosť aj pre vznetové motory. Tie majú stále výhody v diaľkových trasách, kde sú jednoznačne výhodnejšie ako zážihoví súrodenci.

PODĽA MAZDY AŽ 2/3 VODIČOV CHCÚ ŠOFÉROVAŤ AUTÁ V BUDÚCNOSTI

PODĽA MAZDY AŽ 2/3 VODIČOV CHCÚ ...

Každú chvíľu sú tu novinky o autonómnych autách. Budúcnosť sa blíži, avšak aký je názor väčšiny vodičov? Chcú ...

15. 12. 2017
VYROVNÁ SA MOTOR MAZDA ČISTOTOU ELEKTROMOBILOM?

VYROVNÁ SA MOTOR MAZDA "ČISTOTOU" ...

Mazda sa spaľovacieho procesu drží zubami nechtami a tvrdí, že vyvíja motor, ktorý bude rovnako emisne čistý ako ...

30. 01.

Elektromobily to nemajú tiež také jednoznačné, ak sa jedná o výšku nákladov. V priemere 33 % opýtaných vyjadrilo preferenciu spaľovacím motorom pred elektromotormi, ak by boli náklady porovnateľné. V Taliansku je toto číslo až 54 %! A čo sa týka autonómnych áut, tu je tiež množstvo vodičov, ktorí trendu nepodľahli. Z opýtaných len 33 % víta príchod autonómnej jazdy, vo Francúzsku a Holandsku toto číslo kleslo dokonca len na 25 %. Pritom práve Holandsko je najlepšie pripravenou krajinou na zavedenie plnej autonómnej jazdy infraštruktúrou. Ironické, čo poviete? :)

Technológia Skyactiv-X by mohla pomôcť zlepšiť pohľad na spaľovacie motory.

Mazda tiež verí, že ľudia budú naďalej chcieť autá šoférovať. V prieskume sa až 69 % opýtaných vyjadrilo, že dúfajú v možnosť šoférovať automobil (aspoň ako voľbu) aj pre budúce generácie. V Poľsku to bolo až 74 % opýtaných a viac ako 70 % v Anglicku, Nemecku, Francúzsku alebo Švédsku.

 

Čo si myslíte o jednotlivých výsledkoch? Prekvapili vás? Mňa absolútne vôbec. Existuje skupina vodičov, pre ktorých je šoférovanie ozaj utrpením. Evidentne je tu veľká časť, vrátane mňa, tých, ktorých jazda baví a nemajú ju ako nutný proces pri premiestňovaní z bodu A do bodu B. A ako ste na tom vy?

 

Zdroj foto: Mazda

Zákazníci tiež veria v možnosť zachovania šoférovať auto aj v budúcnosti.