Francúzsky koncern PSA iba pred pár týždňami odkúpil automobilku Opel a vyzerá to, že porastie znova. Po tom, čo PSA posilnilo pozíciu v Európe, teraz plánuje zlepšiť postavenie v Ázii. Nepôjde ale o tak šokujúce prekvapenie ako v prípade Oplu. Ešte minulý rok sme informovali, že malajská automobilka Proton v posledných rokoch produkuje obrovskú stratu. Nečudo, že jej majiteľovi, DRB-Hicom, dochádza trpezlivosť a chce značku predať.

Podľa predstaviteľov francúzskeho koncernu PSA by konečné rozhodnutie malo padnúť začiatkom leta.

Koncern PSA bol od začiatku jedným zo záujemcov. Okrem neho na ponuku reagovali aj Geely, Suzuki, Renault a údajne aj Škoda. Pre všetkých by odkúpenie Protonu znamenal jednoznačne väčšie výrobné kapacity a lepší prístup na juhoázijské trhy. Postupne však v hre zostali iba PSA a Geely. Ešte pred mesiacom sa zdalo, že títo dvaja konkurenti sa dohodnú a Proton si takpovediac podelia. Podľa pôvodných správ mal totiž koncern Geely záujem najmä o Lotus, ktorý patrí pod Proton. PSA zasa javilo záujem najmä o výrobné kapacity spojené s Protonom. Ako sa však ukázalo, situácia bola trochu iná. Na nedávnom autosalóne v Ženeve totiž pre magazín Autocar nemenovaný človek z vyššieho manažmentu uviedol, že Geely malo veľké plány aj s Protonom a chcelo odkúpiť celok.

 

Pod Geely totiž patrí aj Volvo, novovzniknutá značka Lyn&Co, alebo napríklad aj London Taxi Company. Koncern plánoval využiť voľné výrobné kapacity fabriky Protonu v Tanjung Malim na výrobu SUV Lyn&Co 01 s pravostranným riadením. Geely však chcelo zachovať aj značku Proton, ktorú by využilo ako základný stupeň v portfóliu koncernu. Geely ako značka si totiž na čínskom trhu vybudovala slušnú reputáciu vďaka prepojeniu s Volvom a posunula sa aj v cenovom rebríčku. Proton by preto poslúžil ako lacná značka pre Čínu a samozrejme juhoázijské trhy.

 

Veľkým lákadlom bol ale aj spomínaný Lotus. Vedenie koncernu totiž túži získať športovú značku. Okrem iného už rokovali aj s Aston Martinom, ale najväčším cieľom bol vždy Lotus. Momentálne to však vyzerá, že sa tento plán odkladá. Geely totiž tento týždeň odstúpilo z rokovaní o predaji Protonu. Dôvodom sú neustále sa meniace podmienky zo strany malajzijských majiteľov Protonu. Prezident Geely Li Shufu doslova povedal: "Neustále menia podmienky, dnes je to tak, zajtra inak, ešte sa nerozhodli, čo vlastne chcú." Posledným záujemcom tak zostáva PSA, ktoré Proton zrejme nakoniec odkúpi. Podľa predstaviteľov francúzskeho koncernu by konečné rozhodnutie malo padnúť začiatkom leta.

Zdroj: autocar

PSA NEMOHLA ZÍSKAŤ OPEL V LEPŠOM ČASE. KÚPILI SI 2. MIESTO V EURÓPE

PSA NEMOHLA ZÍSKAŤ OPEL V LEPŠOM ČASE. ...

Stále je to veľké prekvapenie a nielen pre fanúšikov značky Opel dokonca šok! Aj keď neprišiel naraz, ale v dávkach. ...

09. 03. 2017
OPEL KUPUJÚ FRANCÚZI, PSA SA DOHODLO S GM

OPEL KUPUJÚ FRANCÚZI, PSA SA DOHODLO S GM

Podľa najnovších informácií prejde Opel do vlastníctva skupiny PSA Groupe. Francúzi sa dohodli s General Motors na ...

04. 03. 2017
BUDE MAŤ LOTUS ROVNAKÉHO MAJITEĽA AKO VOLVO?

BUDE MAŤ LOTUS ROVNAKÉHO MAJITEĽA AKO ...

Už v septembri minulého roka sme vás informovali, že majiteľ automobilky Lotus zvažuje jej predaj. Britský výrobca ...

24. 02. 2017
LYNK&CO JE ČÍNSKE VOLVO PRE AJŤÁKOV

LYNK&CO JE ČÍNSKE VOLVO PRE AJŤÁKOV

Nová automobilka Lynk&Co vypustila do sveta informácie o pripravovanom modeli. Pôjde o SUV s názvom 01. Značka chce ...

20. 10. 2016