80. roky priniesli kvantum úžasných áut. Jeden by nepovedal, ale okrem čistokrvných superšportov zažila boom kategória hothatchov. O jej rozmach „zabojoval“ prvý VW Golf GTI, výrobcovia sa následne začali predbiehať, kto prinesie lepší model. Stačí si pozrieť 3 časti prehľadov najlepších hothatchov 80. rokov. Toto je však beštia, ktorú postavili kvôli homologizačným „manévrom“ vtedajšieho Renaultu R5 Maxi Turbo WRC skupiny B.

 

Skupiny, ktorá vzala životy skvelým jazdcom. Francúzi vyrobili 200-kusovú sériu cestnej verzie Renault R5 Turbo 2 Evolution. Jeden konkrétny malý diabol nedávno zmenil majiteľa. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby ho nepredali za cenu bytu alebo bungalovu!

1 z 200 francúzskych čertov

Cieľom aukcie bol jeden z 200 kusov brutálnej R5ky. Cennejší bol o to viac, keďže len pár kusov „pôsobí“ v USA. Toto je rallye auto v civilnom prevedení. Beriem späť, toto nie je "civilné" prevedenie! Pozrite sa na ten bodykit, motor vzadu a diabolský výraz, ktorý podtrhuje červený lak. Motor je známy turbom prepĺňaný 1,4 l štvorvalec a spolu s 5-stupňovým manuálom tvoria retro tandem starej školy nasrdených mašín. 

Krabica na silných steroidoch

A len sa pozrite na tie kolesá a pneumatiky! Zadné disky s klasickými rallye pneumatikami pasujú skôr na špeciál drag pretekov, a nie na európsky malý hatchback. Tie predné sú konvenčného rozmeru 195/60 R15 s pneu Dunlop Direzza a diskami Gotti.

Beštiálny Renault má najazdených len 29-tisíc kilometrov a viac ako 30 rokov bol v starostlivých ručičkách. Interiér, ako aj celé auto, je mimoriadne zachovalý. Teraz už minulý majiteľ motor vylepšil niekoľkými úpravami, avšak výkon nezverejnil.

Cena je šialená, ale dáva zmysel!

Viete, za koľko Renault R5 Turbo 2 Evolution z roku 1985 predali? Za 95 000 dolárov, vážení! Presne toľko dal nový majiteľ za pekelnú krabicu 80. rokov. Je to veľa a namietnete, že za to máte napríklad BMW z M divízie? Tento drobec však na cene už len porastie...

Zdroj a foto: BringATrailer, carscoops

 

TU SÚ NAJLEPŠIE HOTHATCHE 80. ROKOV! KTORÝ JE VÁŠ OBĽÚBENÝ? (3. ČASŤ)

TU SÚ NAJLEPŠIE HOTHATCHE 80. ROKOV! ...

Finišujeme! Nie však úplne. Táto štvorica patrí medzi najlepšie hothatche a uzatvorí prehľad 80. rokov. V minulých ...

07. 11. 2017
TU SÚ NAJLEPŠIE HOTHATCHE 80. ROKOV! KTORÝ JE VÁŠ OBĽÚBENÝ? (2.ČASŤ)

TU SÚ NAJLEPŠIE HOTHATCHE 80. ROKOV! ...

Menej známe, napriek tomu úžasné kusy automobilovej techniky! Tentokrát predstavím troch zástupcov starej hothatch ...

18. 10. 2017